درباره گاز واژن چه می دانیم؟

گاز واژینال هنگامی اتفاق می افتد که هوا در واژن به دام افتد. این یک بیماری شایع است و معمولاً با خطرات سلامتی همراه نیست. اما در موارد نادر می تواند نشانه ای از شرایط جدی تر باشد که نیاز به معالجه پزشکی دارد ، مانند فیستول های واژینال ، که در اثر ارتباط غیرطبیعی بین دو عضو ایجاد می شود.

گاز واژن چیست؟

معمولا مقداری هوا در واژن وجود دارد ، اما ممکن است گاز واژن هنگام بروز کیسه هوایی در بدن، حباب های بزرگتر به هم بخورد و به آرامی آزاد شود یا وقتی هوا به طور ناگهانی آزاد شود ممکن است باعث ایجاد کمی صدا شود.
گاز واژینال معمولاً باعث می شود كه هوای به دام افتاده در مجرای واژن ارتعاش كند. این حالت ممکن است شبیه به نفخ شکم باشد.

علل طبیعی

هر زمان که چیزی داخل واژن وارد شود ، هوا می تواند وارد شود و درون آن گرفتار شود. در بیشتر موارد، گاز واژن خطری برای سلامتی محسوب نمی شود. برخی از دلایل طبیعی گاز واژن شامل موارد زیر است:

اختلالات یا شرایط کف لگن

گاز واژینال هنگامی اتفاق می افتد که کیسه های هوایی زیادی از هوا در واژن به دام می افتند. این حالت ممکن است به سرعت یا به تدریج رخ دهد و صدا ایجاد شود.
تحقیقات بسیار کمی در مورد گاز واژن انجام شده است ، احتمالا به این دلیل که مضر نیست و فقط ممکن است باعث خجالت گاهگاهی شود. با این حال، برخی از شرایط کف لگن به نوعی با افزایش خطر گاز واژن مرتبط است.

شرایط مشترک و عوامل مرتبط با گاز واژن شامل موارد زیر است:

• بی اختیاری ادرار
• پرولاپس اندام لگن
• بی اختیاری مدفوع
• عضلات ضعیف کف لگن ناشی از زایمان ، اضافه وزن، سن یا فشار بیش از حد روده

فعالیت جنسی

در حین انجام فعالیت جنسی، هوا به راحتی در داخل واژن به دام می افتد. واژن هنگامی که برانگیخته می شود منبسط می شود و منقبض می شود و اجازه ورود هوای بیشتری را می دهد.
هربار که آلت تناسلی مرد یا جسم دیگری وارد واژن می شود ، خطر این گرفتگی هوا بیشتر می شود. با آزاد شدن این هوا ، ممکن است باعث ایجاد حباب های هوا شود.
در بعضی موارد نادر ، حباب های هوا می توانند در زیر دیافراگم گیر بیفتند ، که می تواند باعث درد فوقانی شکم و درد قفسه سینه شود.

محصولات بهداشتی زنانه

محصولاتی که داخل واژن قرار می گیرند ، مانند تامپون و لیوان قاعدگی ، می توانند اجازه دهند حباب هوا در بدن فرو رود. این هوا هنگام خارج شدن محصول یا هنگام فعالیت بدنی یا کشش می تواند فرار کند.

عضلات سفت

فعالیت های خاص مانند فعالیت های جنسی یا معاینات زنان ممکن است باعث تنش عضلات لگن شود. این حالت می تواند کیسه های هوایی بدن یا حباب هوا را در واژن به دام بیندازد. سرفه و ورزش نیز می تواند باعث تنش عضلات لگن ، فشار هوا به سمت پایین و خارج از واژن شود.

تمرینات کششی

برخی از تمرینات که شامل کشش ناحیه لگن است، مانند یوگا ، اغلب واژن را به باز کردن یا استراحت تشویق می کنند و اجازه ورود هوای بیشتری را می دهند. در حین تغییر موقعیت، هوای به دام افتاده در این کیسه های هوایی ناگهان آزاد می شود.

زنان و زایمان

معاینه فیزیکی و قرار دادن اسپکولوم در طی معاینات زنان و سایر روش ها می تواند باعث شود هوا در واژن گرفتار شود. پزشک ممکن است هنگامی که اسپکولوم را خارج کرده و معاینه جسمی را تمام کند ، این هوا آزاد شود.

جلوگیری

چمباتمه زدن ، به خصوص هنگام ادرار کردن، در آزاد شدن گاز به دام افتاده در صورت بروز کمک خواهد کرد. در بسیاری از موارد، روش واقعی برای جلوگیری از گاز واژن وجود ندارد، اما نیازی به آن نیست. معمولا تنها علائم گاز واژن سر و صدا و احساس هوای به دام افتاده خارج شده از واژن است که به طور معمول بدون درد است.

اگر گاز واژن به طور طبیعی از بین نرود ، چمباتمه زدن به خصوص هنگام ادرار کردن می تواند به فرار هوای به دام افتاده کمک کند. اگر گاز واژن نتیجه تنش است، تلاش برای آرامش و تمرین تنفس عمیق ممکن است کمک کند.

اگر گاز واژن مشکل ساز باشد ، فرد می تواند از فعالیت های جنسی و تمرینات بدنی ناشی از آن جلوگیری کند. اجتناب از استفاده محصولات بهداشتی داخلی زنان مانند تامپون ها نیز می تواند به کاهش علائم کمک کند.
اگرچه زایمان سزارین و جراحی لگن با افزایش خطر گاز واژن همراه است، اما یک مطالعه در سال 2012 نشان داد که بیشتر موارد گاز واژن پس از زایمان واژینال شروع شده است.

در حالی که توسط تحقیقات مستقیم پشتیبانی نشده است، اما یک مطالعه محدود نشان داد که استفاده از پساری، وسیله ای دایره ای که در داخل واژن قرار دارد برای کمک به حمایت از بافت آسیب دیده از پرولاپس ارگان لگن ، باعث کاهش علائم گاز واژن می شود.
همچنین ممکن است تمرینات کگل که به بهبود قدرت عضلات کف لگن معروف است ، احتمال گاز واژن را کاهش دهد.

فیستول

فیستول ها وقتی اتفاق می افتند که یک محفظه توخالی غیر طبیعی ، بین دو عضو طبیعی که به طور عادی به هم متصل نیستند ، شکل می گیرد. آنها ممکن است در صورت تشکیل یا شکسته شدن بافت اسکار ایجاد شوند. فیستول های واژن می توانند باعث ایجاد گاز واژن شوند.
فیستول ها می توانند بین واژن و چندین اندام لگن دیگر ایجاد شوند. علائم مرتبط با فیستول واژن به اندازه و محل فیستول و اندام های درگیر بستگی دارد.
انواع احتمالی فیستول واژن شامل موارد زیر است:

فیستول وزیکو واژینال

فیستول وزیکو واژینال وقتی ارتباط بین واژن و مثانه ادرار ایجاد می شود، رخ می دهد. حداقل سه میلیون زن در کشورهای در حال توسعه دارای فیستول وزیکو واژینال های اصلاح نشده هستند. این بیماری به طور معمول با انسداد و آسیب جراحی زنان و زایمان همراه است.

در کشورهای توسعه یافته ، فیستول وزیکو واژینال بسیار کمتر شایع است ، اگرچه با حدود 3 تا 5 درصد از سرطان های مربوط به واژن، دهانه رحم و رحم (پوشش آندومتر) در ارتباط است.
شایع ترین علامت فیستول وزیکو واژینال تخلیه آبکی غیر طبیعی و نشت مداوم ادرار است. فیستول های بزرگ ممکن است باعث درد و ناراحتی شوند.

فیستول مجاری ادراری

فیستول مجاری ادارای هنگامی اتفاق می افتد که ارتباط بین واژن و مجرای ادرار ایجاد می شود ، ساختار لوله مانند که ادرار را از کلیه ها به مثانه منتقل می کند ، خارج می شود. اکثر فیستول های مجرای ادراری به عنوان نتیجه آسیب در طی یک عمل جراحی زنان مانند هیسترکتومی اتفاق می افتد. شایع ترین علامت بیماری نشت مداوم ادرار از واژن و ناراحتی شکم است.

فیستول مثانه

فیستول مثانه نتیجه ارتباط بین واژن و مجرای ادرار، ساختار لوله ای مانند است که مثانه را به خارج از بدن متصل می کند. شایع ترین علائم فیستول های مثانه نشت مداوم ادرار از واژن است که با افزایش فشار شکم بدتر می شود.

فیستول انترو واژینال

فیستول انترو واژینال زمانی ایجاد می شود که یک باز شدن غیر طبیعی بین واژن و روده کوچک ایجاد شود. این بیماری ممکن است ناشی از عمل جراحی شکم یا بیماری التهابی روده مانند بیماری کرون باشد. علائم آن شامل عبور گاز از واژن و درد شکم است.

فیستول رکتو واژینال

در صورت بروز گاز واژن بدون دلیل واضح یا در كنار علائم دیگر مانند التهاب یا خونریزی صحبت با پزشك بسیار مهم است. این نوع فیستول هنگامی اتفاق می افتد که یک ارتباط غیر طبیعی بین واژن و روده بزرگ ایجاد شود.

علل شایع عبارتند از:
• بیماری های التهابی روده ، مانند بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو
• کار طولانی مدت یا انسداد
• آسیب در حین عمل یا عوارض بعد از عمل مانند عفونت
• پرتودرمانی لگن
• تومورهای سرطانی
شایع ترین علائم فیستول های رکتو واژینال شامل التهاب ، عبور گاز یا مدفوع از طریق واژن و بوی ناخوشایند است.

فیستول کولو واژینال

این فیستول وقتی شکل می گیرد که یک دهانه غیر طبیعی بین واژن و روده بزرگ ایجاد شود. این بیماری نادر و بالقوه عارضه جراحی های لگن ، از جمله هیسترکتومی محسوب می شود. این بیماری همچنین می تواند در شرایط گوارشی مانند دیورتیکولیت روده بزرگ ، بیماری کرون یا کولیت اولسراتیو ایجاد شود.

شایع ترین علائم فیستول های کولو واژینال شامل موارد زیر است:

• عبور یا نشت مدفوع یا گاز ناشی از واژن
ترشحات واژن ناخوشایند که ممکن است تغییر رنگ دهد
• عفونت ادراری متعدد یا مکرر
• درد و التهاب در ناحیه بین واژن، روده بزرگ و بافت های واژن خارجی
• درد در طول فعالیت های جنسی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کنیم

در موارد نادر، گاز واژن می تواند نشانه ای از وضعیت جدی تر باشد که نیاز به مراقبت پزشکی دارد. فیستول بین واژن و عضو دیگر یک بیماری مرتبط با گاز واژن است که نیاز به مراقبت پزشکی دارد.
اگر گاز واژن ادامه پیدا کند یا همراه علائم دیگری باشد ، فرد باید با پزشك صحبت كند:
• زایمان، بخصوص بعد از زایمان اخیر یا پیچیده
• پرتودرمانی لگن
• جراحی های زنان و زایمان ، لگن یا شکم
• درد یا ناراحتی
• نشت ادرار یا افزایش ترشحات
• مدفوع یا ضایعات دیگر
• بوی بد بو
• خون
• التهاب یا تورم بافت های واژن
اگر گاز واژن در طول روز ایجاد شود و به فعالیت هایی که برای ایجاد این بیماری از قبیل فعالیت جنسی یا حرکات کششی مرتبط است ، ممکن است فرد نیاز داشته باشد با پزشک صحبت کند.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.