آنچه درباره‌ی کربوکسی تراپی باید بدانید

کربوکسی تراپی در درمان سلولیت، ترک‌های پوستی و تیرگی دور چشم کاربرد دارد.
قدمت این روش درمانی به دهه‌ی ۱۹۳۰ میلادی از فرانسه بازمی‌گردد.
این روش درمانی را می‌توان روی پلک ، گردن ، صورت ، بازوها ، باسن ، معده و پاها اعمال کرد.
این روش از گاز دی‌اکسید کربن که به‌طور طبیعی از بدن تولید می‌شود استفاده می‌کند.

ایمنی

کربوکسی تراپی توسط سازمان غذا و داروی ایالات‌متحده (FDA) تأییدشده است.
تاکنون عوارض جانبی دائمی از آن مشاهده نشده است.

مزایا

کربوکسی تراپی یک روش درمانی سریع است و معمولاً بین 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.
بلافاصله بعد از درمان می‌توانید به کارهای روزمره خود بپردازید.
اما در مورد درمان سلولیت و یا کاهش چربی، باید تا ۲۴ ساعت بعد از درمان از رفتن در وان یا شنا خودداری کنید.

 

"<yoastmark

کربوکسی تراپی چیست؟

از کربوکسی تراپی برای درمان سلولیت ، تیرگی زیر چشم و ترک‌های پوستی استفاده می‌شود. جریان خون، خاصیت ارتجاعی پوست، خطوط و چین‌وچروک‌های ریز افرادی که از این روش درمانی استفاده می‌کنند بهبود می‌یابد. همچنین به ترمیم کلاژن و از بین بردن رسوبات چربی کمک می‌کند. علاوه براین، با افزایش جریان خون باعث کاهش تیرگی دور چشم می‌شود. برخی از پزشکان این روش درمانی را برای درمان اختلال نعوظ، آرتریت حاد، سندرم رینود و آلوپسی به علت کاهش جریان خون توصیه می‌کنند. این درمان برای کاهش چربی و سلولیت نسبت به دیگر روش‌های تهاجمی و پرخطر (مثل لیپوساکشن) ارجح است.

هزینه کربوکسی تراپی

معمولاً افراد به 7 تا 10جلسه درمانی نیاز دارند (فاصله یک‌هفته‌ای) و هزینه آن بسته به کلینیک بین 70 تا 200 دلار است.

کربوکسی تراپی چگونه انجام می‌شود؟

فرآیند درمان به محل تحت درمان بستگی دارد و در بیشتر موارد کلیات آن‌ها یکسان است. در این روش یک کپسول گاز دی‌اکسید کربن با یک لوله پلاستیکی به یک دستگاه تنظیم‌کننده‌ی جریان گاز متصل می‌شود. پزشک با استفاده از این دستگاه با دقت بسیاری میزان ورود گاز را کنترل می‌کند. دی‌اکسید کربن از کپسول به دستگاه تنظیم‌کننده و سپس به یک لوله‌ی استریل وارد می‌شود که در انتهای آن فیلتری تعبیه‌شده است.

این فیلتر تمام ناخالصی‌ها را جذب می‌کند تا وارد بدن فرد نشود. گاز از فیلتر عبور کرده و وارد یک سوزن بسیار ریز می‌شود. سپس پزشک گاز را از طریق سوزن به لایه زیرپوست شما تزریق می‌کند. این روش تقریباً دردی ندارد اما پزشک قبل از تزریق گاهی کرم بی‌حس‌کننده در محل استفاده می‌کند. بعضی از افراد اظهار داشتند که احساس عجیبی بعد از درمان داشتند. کربوکسی تراپی روشی سرپایی است و حدود 15 تا 30 دقیقه طول می‌کشد.

آمادگی قبل از کربوکسی تراپی

نیازی به آمادگی خاصی قبل از کربوکسی تراپی نیست، اگرچه ممکن است بسته به محل تحت درمان پزشک به شما توصیه‌هایی بکند.

"<yoastmark

کربوکسی تراپی چگونه عمل می‌کند؟

گردش خون ضعیف باعث سلولیت، ترک پوستی و تیرگی دور چشم می‌شود. در هنگام دم، سلول‌های قرمز خون شما اکسیژن را دریافت می‌کنند و به بافت‌ها می‌برند، در مرحله بعد بافت‌ها مواد زائد خود را به‌صورت دی‌اکسید کربن به آن‌ها پس می‌دهند. سپس در هنگام بازدم دی‌اکسید کربن از ریه‌ها خارج می‌شوند. پزشک با این روش  باعث افزایش گردش خون در محل موردنظر می‌شود و درنتیجه سلول‌های قرمز خون بیشتری به آن محل می‌روند. این کار موجب افزایش خاصیت ارتجاعی و رفع تیرگی دور چشم می‌شود.

ترک‌های پوستی: ترک‌های پوستی ناشی از پارگی کلاژن است و کربوکسی تراپی باعث تحریک ساخت کلاژن جدید می‌شود بنابراین ضخامت و ظاهر پوست بهبود می‌یابد.

سلولیت: در این روش گاز دی‌اکسید کربن به سلول‌های چربی تزریق‌شده و باعث ترکیدن و از بین رفتن سلول‌ها می‌شود. سلولیت تجمع چربی‌ها در زیرپوست است که از بافت همبند بیرون زده است. مطالعات زیادی نشان دادند که کربوکسی تراپی روشی ایمن و مؤثر برای درمان سلولیت است.

تیرگی دور چشم: گردش خون ضعیف با کاهش اکسیژن‌رسانی می‌تواند باعث تیرگی دور چشم شود. کربوکسی تراپی می‌تواند رنگ آن را روشن کند.
آلوپسی: آلوپسی (ریزش مو) به علت گردش خون ضعیف ایجاد می‌شود که می‌تواند با کربوکسی تراپی به‌خوبی درمان شود.

عوارض جانبی کربوکسی تراپی

نسبتاً بی‌خطر است و تقریباً عوارض جانبی ندارد. ممکن است گاهی در ناحیه تزریق پاها و بازو کبود شود که ظرف یک هفته از بین می‌رود. افرادی هم که برای درمان سلولیت و کاهش چربی از این روش استفاده کردند تا 24 ساعت از دوش گرفتن و شنا باید پرهیز کنند.

کربوکسی تراپی برای درمان ترک پوستی و اسکار بدون درد است، به دلیل اینکه این بافت‌ها عاری از اعصاب هستند. در هنگام انجام این روش برای درمان ترک‌های پوستی ممکن است احساس خارش داشته باشید که در ظرف 5 دقیقه از بین می‌رود. افرادی هم که برای درمان سلولیت و کاهش چربی از آن استفاده می‌کنند حسی شبیه گرفتن تست فشارخون را دارند. مناطق تحت درمان تا 24 ساعت احساس گرما و گزگز شدن دارند که به علت گسترش گاز دی‌اکسید کربن و افزایش گردش خون است.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.