از پوست خود در برابر آفتاب چگونه محافظت کنیم

از پوست خود در برابر نور خورشید محافظت کنید. فرا رسیدن فصل تابستان به معنای پیک نیک رفتن، شنا در ساحل و آفتاب گرفتن است. اما حتی در فصل زمستان و برف هم باید از پوست خود محافظت کنید. به طور کلی به هر دلیلی بخواهید از خانه خارج بشوید، باید از پوست خود محافظت کنید.

در طی 30 سال گذشته به مراقبت از پوست توجه بیشتری معطوف شده است، مطالعات انجام شده نشان می دهند بیش از حد در معرض آفتاب بودن باعث سرطان و پیری زودرس پوست می شود. اشعه های مضر خورشید – نور لامپ های خورشیدی و سولاریوم – باعث بروز بیماری های چشم و تضعیف سیستم ایمنی بدن می شوند و لکه های پوستی ناخوشایند و چروک ایجاد می کنند.

خورشید با اشعه ماوراء بنفش (UV) نامرئی خود به بدن آسیب می رساند. این اشعه به عنوان طول موج های طولانی UVA و طول موج های کوتاه UVB به بدن می رسد. اشعه UVB می تواند باعث آفتاب سوختگی شود. اما طول موج طولانی تر اشعه ماوراء بنفش هم خطرناک است، زیرا ممکن است به پوست نفوذ کند و به لایه های عمیق تر بافت پوست آسیب برساند.

برنزه شدن نشانه ای از واکنش پوست به آفتاب است که با ایجاد رنگدانه بیشتر از خود در برابر اشعه ماوراء بنفش محافظت می کند، البته محافظت ایجاد شده کافی نیست. در واقع پوست برنزه پوست آسیب دیده است.

همه باید برای محافظت از پوست خود اقداماتی انجام دهیم ولی اگر فردی در دسته بندی زیر قرار می گیرد بیشتر باید احتیاط کند:
• پوست روشن
• موهای بلوند، قرمز یا قهوه ای روشن
• سابقه سرطان پوست
• یکی از اعضای خانواده مبتلا به سرطان پوست باشد.

زمان کمتری را زیر نور خورشید بمانید.

رعایت این نکته به خصوص در ساعات 10 صبح تا 4 بعد از ظهر که آفتاب در شدید ترین حالت خود است توصیه می شود. حتی در یک روز ابری 80 درصد پرتوهای UV خورشید می توانند از ابرها عبور کنند. پس در طول روز تا حد ممکن در سایه بمانید.

لباس مناسب بپوشید

لباس هایی بپوشید که از بدن محافظت می کنند. اگر قصد بیرون رفتن دارید، لباس پوشیده مثل کلاه حصیری، لباس آستین بلند ، دستکش و شلوار بلند انتخاب کنید. امروزه لباس با خاصیت ضد آفتاب در فروشگاه ها موجود است. با این حال این کالا ها مورد تایید FDA نیستند. استفاده از چتر می تواند به محافظت پوست شما کمک کند.

محافظت از پوست
محافظت از پوست

استفاده از ضد آفتاب را فراموش نکنید.

نوشته های بسته بندی ضد آفتاب را بررسی کنید تا از کیفیت آن اطمینان حاصل کنید:
• فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF) بالا فاکتوری برای نشان دادن قدرت ضد آفتاب برای محافظت پوست در برابر آفتاب سوختگی است. هرچه SPF بیشتر باشد، حفاظت هم بهتر خواهد بود. ضد آفتاب باید حداقل SPF 30 داشته باشد و هر دو ساعت تمدید شود.

• ضد آفتاب طیف گسترده – ضد آفتابی است که از پوست در برابر اشعه UVA و UVB محافظت می کند. اکسید روی بهترین محافظ در برابر UVA است که در ایالات متحده به فروش می رسد .- ضد آفتابی که حداقل غلظت 7٪ اکسید روی داشته باشد را انتخاب کنید.
• مقاومت در برابر آب – یعنی باید ضد آفتابی را انتخاب کنید که حتی اگر خیس شود روی پوست به مدت طولانی بماند. ” مقاومت در برابر آب ” به معنای “ضد آب” بودن نیست. ضدآفتاب های مقاوم در برابر آب مطابق دستور العمل بسته بندی باید مجددا تمدید شوند.

نکاتی در مورد استفاده از ضد آفتاب

• مقدار توصیه شده از ضد آفتاب را به طور یکنواخت روی پوست خود بمالید، به خصوص بخصوص بر روی لب ، بینی ، گوش ، گردن ، دست و پا. اکثر ما مقدار توصیه شده ضد آفتاب را استفاده نمی کنیم و در این حالت SPF نمی تواند نقش خود را ایفا کند.
• حتما بسته بندی را چک کنید تا بدانید برای اثر بخشی ضد آفتاب، چند دقیقه قبل از بیرون رفتن باید ضد آفتاب را به پوست خود بزنید.
• اگر بسته بندی به این نکته اشاره ای نکرد، حدود 15 تا 30 دقیقه قبل از بیرون رفتن ضد آفتاب بزنید.
• اگر طاس هستید یا مو های کم پشتی دارید، به پوست سر خود ضد آفتاب بزنید یا کلاه بپوشید.
• حداقل هر یک ساعت تا 80 دقیقه ضد آفتاب خود را تمدید کنید. به دستور العمل بسته بندی توجه کنید.

محافظت از چشمان خود را فراموش نکنید

نور خورشید با برف ، شن ، بتن یا آب منعکس می شود و خطرات اشعه ماوراء بنفش را بالا می برد. در نتیجه ریسک ابتلا به بیماری های چشمی مثل آب مروارید و سرطان چشم افزایش پیدا می کند. عینک آفتابی مناسب مثل عینک های پلاریزه می توانند از چشمان شما محافظت کنند.
اگر ساعات طولانی در ساحل یا برف بمانید و از چشمان خود به اندازه کافی محافظت نکرده باشید ممکن است دچار بیماری موقتی به نام فوتوکراتیت یا همان آفتاب سوختگی برگشت پذیر قرنیه شوید. این بیماری دردناک – که به عنوان “برف کوری ” نیز شناخته می شود – می تواند باعث از بین رفتن موقت بینایی شود.

• هنگام خرید عینک آفتابی به لیبل آن دقت کنید. عینک آفتابی باید محافظت 99٪ -100٪ داشته باشد. این عدد اطمینان می دهد که عینک آفتابی شما می تواند هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش را مسدود کند.
• عینک باید برچسب معتبر داشته باشد. عینک های تیره یا رنگی که به عنوان اکسسوری مد سال فروخته می شود اکثرا خاصیت ضد آفتاب ندارند.

• تیره تر بودن و یا گران قیمت بودن عینک آفتابی به معنای کارایی بیشتر آن نیست.
• اطمینان حاصل کنید که عینک آفتابی شما رنگ را تغییر نمی دهد و شناخت علائم راهنمایی رانندگی را سخت نمی کند.

• اگر از کارایی عینک خود مطمئن نیستید، از اپتومتریست بخواهید که عینک آفتابی را با دستگاه مخصوص بسنجد.
• حتی افرادی که از لنزهای تماسی با قابلیت محافظت اشعه ماوراء بنفش استفاده می کنند هم باید عینک آفتابی همراه خود داشته باشند.

محافظت از پوست

سولاریوم

سولاریوم توسط متخصصین پوست توصیه نمی شود و در بسیاری از ایالت ها استفاده از آن در خردسالان بدون اجازه والدین ممنوع است.

اشعه ماوراء بنفش تابش شده سولاریوم شبیه یا حتی قوی تر از اشعه تابش شده توسط خورشید است. بنابراین قرار گرفتن در معرض این دسته از دستگاه ها ممکن است به سرطان پوست منجر شود. برخی از کارشناسان معتقدند که برنزه شدن مصنوعی خطر کمتری دارد، زیرا شدت نور و مدت زمان برنزه شدن کنترل می شود.

شواهد کمی برای تأیید این ادعاها وجود دارد. حتی ممکن است نور سولاریوم از نور خورشید خطرناک تر باشد زیرا در روز های مختلف سال شدت شدت آن تغییر نمی کند. ولی در حالت عادی شدت نور خورشید در زمستان و پوشش ابری، کمتر است. همچنین خطر دیگر این دستگاه ها را از این نظر می توان بررسی کرد که افرادی که قصد برنزه کردن دارند ممکن است تمام بدن خود را در معرض نور قرار بدهند و تمام سطح بدن آسیب می بیند.

FDA به تولید کنندگان این دستگاه ها توصیه کرده است تا برای آن برنامه ای تنظیم کنند که حداکثر زمان قرار گرفتن در معرض نور کنترل شود.
اشعه ماوراء بنفش و نور مرئی ساطع شده از سولاریوم ممکن است به چشم آسیب برسانند، بنابراین هنگام برنزه کردن ، عینک مناسب بزنید.

نکاتی برای برنزه کردن

اگر از دستگاه برنزه استفاده می کنید ، برای کاهش خطرات ناشی از اشعه ماوراء بنفش ساطع شده ، این مراحل را دنبال کنید:

• عینک ارائه شده را به چشمان خود بزنید. اطمینان حاصل کنید که عینک کاملاً مناسب شما است و شکسته نیست.
• در اولین باری که برنزه می شوید، درجه کم دستگاه را انتخاب کنید. شدت زیاد دستگاه ممکن است باعث سوختگی شود و آفتاب سوختگی هم منجر به افزایش خطر ابتلا به ملانوما می شود.

• حداقل شش ساعت طول می کشد تا آفتاب سوختگی کاملا مشخص شود، پس ممکن است وقتی متوجه آفتاب سوختگی خود شوید که کار از کار گذشته باشد.
• به دستور العمل سازنده دستگاه دقت کنید و مدت زمان آفتاب گیری مناسب پوست خود را انتخاب کنید.

• بعد از برنزه شدن، برای تمدید استفاده از دستگاه یک بار در هفته کافی است.
• بهتر است بدانید که یک جلسه برنزه کردن قبل از سن 35 سالگی ، خطر ابتلا به ملانوما ، یک سرطان پوستی کشنده است، را دو برابر می کند.

محافظت از پوست
قرص برنزه کردن

هیچ نوع قرص برنزه کردنی تحت تایید FDA نیست.
با این وجود شرکت هایی کالاهایی را تحت عنوان “قرص برنزه” به بازار عرضه می کنند. برخی از این قرص ها حاوی ماده افزودنی رنگی به نام canthaxanthin هستند که در صورت مصرف آن پوست به طیف وسیعی از رنگ ها از نارنجی به قهوه تبدیل می شود. كانتاكزانتین فقط برای استفاده به عنوان ماده افزودنی رنگی در مواد غذایی و داروهای خوراكی و فقط در مقادیر کم تأیید شده است.

دی هیدروکسی استون (DHA)

برخی از اسپری های برنزه حاوی DHA هستند که یک ماده افزودنی رنگی است که با سلول های مرده سطح پوست واکنش می دهد تا رنگ پوست تیره شود. این ماده معمولاً در لوسیون ها ، کرم ها و اسپری استفاده می شود.

DHA توسط FDA برای برنزه کردن پوست تأیید شده است، اما فقط برای استعمال خارجی. مصرف این ماده برای مصارف دیگر مثل رنگی کردن لب یا چشم یا استنشاق آن تایید نشده است. بنابراین اثرات جانبی این ماده هنوز ناشناخته است. FDA توصیه می کند در صورت مراجعه به سالن برنزه کردن ، اقدامات احتیاطی را برای محافظت از چشمان و لب های خود انجام دهید و از استنشاق اسپری خودداری کنید.

برخی از محصولات برنزه کننده موجود در بازار حاوی ضد آفتاب نیستند. این دسته از محصولات باید آرم هشدار بر روی جلد خود داشته باشند.

پوست خود را برای بررسی سرطان پوست چک کنید.

به طور مرتب پوست خود را برای پیدا کردن علائم سرطان پوست بررسی کنید. به دنبال تغییر اندازه ، شکل و رنگ خال و لکه های پوست خود باشید. در صورت مشاهده هرگونه تغییر و یا مشاهده زخم هایی که بهبود نمی یابند، به پزشک مراجعه کنید.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.