روغن زیتون مرطوب کننده خوبی برای صورت شما است؟

روغن زیتون از زیتون گرفته شده و جزء رژیم های مدیترانه ای است. این روغن هنگام مصرف خوراکی فواید غذایی زیادی دارد، اما به طور مکرر روی پوست و مو نیز استفاده می شود و تاثیر بسزایی بر روی آن ها دارد.
در مورد فواید استفاده از روغن زیتون روی صورت باید بیشتر بدانید و نحوه استفاده از آن را برای بهترین نتیجه کشف کنید. در ادامه به ویژگی ها و فواید روغن زیتون می پردازیم.

فواید روغن زیتون برای پوست و صورت

برخی از فواید احتمالی روغن زیتون برای پوست شامل موارد زیر است:

1. حاوی آنتی اکسیدان است

روغن زیتون به عنوان یک آنتی اکسیدان عمل می کند، آنتی اکسیدان ماده ای است که از اکسیداسیون جلوگیری می کند. اکسیداسیون فرآیندی است که می تواند رادیکال های آزاد تولید کند. رادیکال های آزاد مواد شیمیایی هستند که به طور بالقوه می توانند به سلول ها آسیب برسانند و ممکن است در پیشرفت سرطان نقش داشته باشند.

آنتی اکسیدان ها هنگام استفاده روی پوست، می توانند از پیری زودرس جلوگیری کنند. همچنین برخی تحقیقات حاکی از آن است که قرار دادن روغن زیتون بر روی پو ست پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب ممکن است با سلول های مسبب سرطان مبارزه کند و باعث جلوگیری از سرطان بشود.

در این مطالعه دانشمندان روغن را روی پوست موش هایی که در معرض اشعه ماوراء بنفش بالقوه مضر یو وی قرار گرفته اند، قرار دادند. رشد تومور در موش هایی که روغن زیتون بر روی پوست خود داشتند در مقایسه با موش هایی که نداشتند به طور قابل توجهی کمتر بود.

دانشمندان برای درک اثرات آنتی اکسیدان روغن زیتون بر روی پوست انسان باید تحقیقات بیشتری در این زمینه انجام دهند تا میزان جلوگیری از سرطان را بدست آورند.

2. حاوی ویتامین است

روغن زیتون حاوی ویتامین های محلول در چربی A ، D ، E و K است. بعضی از این ویتامین ها برای پوست مفید هستند.
به عنوان مثال، مردم در طول تاریخ از روغن ویتامین E بطور موضعی برای معالجه انواع بیماری های پوستی از جمله پسوریازیس و اگزما استفاده کرده اند.

3. اثرات ضد باکتریایی

نشان داده شده است که روغن زیتون دارای خواص ضد باکتریایی است. با این حال، در مورد توانایی روغن زیتون در کنترل باکتری های روی پوست مطالعات بسیار کمی وجود دارد و باید درباره آن تحقیقات بیشتری انجام شود.

یک مطالعه کوچک به بررسی اثرات استفاده از روغن زیتون و روغن نارگیل بر باکتری های استافیلوکوکوس اورئوس بر روی پوست پرداخت. نتایج نشان داد که هر دو روغن دارای خواص ضد باکتریایی هستند، اما روغن نارگیل در از بین بردن باکتری ها مؤثرتر است.

با این وجود، ممکن است بعضی اوقات از روغن زیتون برای درمان عفونت های باکتریایی پوست استفاده شود. همچنین ممکن است افراد مبتلا به زخم پا ناشی از دیابت نوع 2 به کمک روغن زیتون بهبود یابند.

4- اثرات مرطوب کنندگی

روغن زیتون یک مرطوب کننده طبیعی محبوب است که اغلب برای نرم کردن پوست و مو استفاده می شود. با این حال، در مورد اثر بخشی آن تحقیقات کمی وجود دارد.

روغن زیتون
نحوه استفاده روغن زیتون روی پوست

روغن زیتون ماده ای در بسیاری از محصولات مراقبت شخصی و آرایشی و بهداشتی، از جمله محلول ها و شامپوهای شستشوی صورت، شستشوی بدن، صابون و لوسیون ها است.

روش های دیگر استفاده از روغن زیتون روی پوست عبارتند از:

مرطوب کننده و درمان بعد از آفتاب

برخی از افراد از روغن زیتون به عنوان لوسیون مرطوب کننده با استفاده مستقیم از آن بر روی پوست، قبل از لکه دار شدن پوست و در معرض آفتاب قرار گرفتن، استفاده می کنند. از طرف دیگر، روغن زیتون را می توان روی پوست مرطوب استفاده کرد تا از احساس چربی در پوست جلوگیری شود.
براساس مطالعه اثرات آنتی اکسیدانی آن بر روی موش ها، روغن زیتون ممکن است هنگام استفاده در اثر قرار گرفتن در معرض آفتاب بسیار مفید باشد.

لایه بردار

برای جلوگیری از لکه دار شدن صورت و بدن و درمان مناطقی از پوست که خشک یا پوسته پوسته شده است، فرد می تواند روغن زیتون و نمک دریا را برای تهیه یک اسکراب مخلوط کند.

افراد باید از نمک با دانه های ریز بر روی صورت و سایر نواحی حساس استفاده کنند و دانه های درشت را روی بقیه قسمت های بدن استفاده کنند.

پاک کننده آرایش چشم

روغن زیتون هرگونه مواد مقاوم در برابر آب را در آرایش چشم تجزیه می کند و باعث می شود راحت تر از بین بروند.
برای از بین بردن آرایش چشم، کافی است یک توپ پنبه ای را به چند قطره روغن زیتون آغشته کرده و ناحیه چشم را به آرامی پاک کنید.

ماسک صورت

افرادی که پو ست خشک دارند ممکن است مزایای استفاده از ماسک صورت روغن زیتون بهره ببرند. روغن زیتون که با ترکیباتی مانند سفیده تخم مرغ، عسل یا جو دوسر مخلوط شده است می تواند صورت را نرم و آبرسانی کند.

درمان چین و چروک

روغن زیتون به دلیل دارا بودن آنتی اکسیدان، ممکن است باعث کاهش پیری پوست و چین و چروک شود. روغن زیتون را می توان در شب و قبل از خواب و یا قبل از قرار گرفتن در معرض آفتاب در اطراف ناحیه چشم استفاده کرد. این کار باعث می شود از آسیب به پوست اطراف چشم جلوگیری شده و همچنین چین و چروک اطراف چشم را از بین ببرد.

روغن زیتون برای درمان زخم

ویتامین ها و سایر آنتی اکسیدان های موجود در روغن زیتون ممکن است با کمک به سلول های پوستی در بازسازی، زخم ها را محو کنند.
به سادگی می توانید روغن زیتون را بر روی زخم ها ماساژ دهید یا آن را با آب لیمو مخلوط کنید تا مناطقی از فشار خون بالا که در آن به دلیل جای زخم، پوست تیره شده است درمان شود.
روغن زیتون همچنین ممکن است برای جلوگیری یا درمان علائم کشش پوست استفاده شود، اگرچه مطالعاتی در مورد اثربخشی آن نتایج متفاوتی یافته است.

روغن زیتون
خطرات

اگرچه برخی مطالعات نشان داده اند که روغن ز یتون فواید پوستی بسیاری دارد، اما برخی دیگر نشان می دهند که بهترین گزینه برای همه مردم نیست.
خطرات احتمالی استفاده

از روغن زیتون روی پوست صورت شامل موارد زیر است:

ایجاد آسیب پوستی

یک مطالعه در سال 2013 گزارش داد که استفاده از روغن زیتون برای پوست خشک در بزرگسالان و نوزادان نباید تشویق شود. محققان پیشنهاد می کنند که ممکن است باعث ایجاد قرمزی و آسیب رساندن به لایه بیرونی پو ست در برخی از افراد شود.

اگزمای آتوپیک دوران کودکی

براساس تحقیقات در سال 2016 ، روغن زیتون ممکن است در رشد اگزمای کودک نقش داشته باشد، به خصوص در کودکانی که سابقه خانوادگی از این بیماری دارند.

منافذ مسدود شده

روغن زیتون یک روغن سنگین است که در صورت استفاده بیش از حد ممکن است منافذ پوست را مسدود کرده و باکتری ها را به دام بیندازد. باید از آن کم استفاده کنید

استفاده از روغن با کیفیت پایین

استفاده از روغن زیتون با کیفیت بالا بسیار مهم است. روغن های کم کیفیت ممکن است حاوی مواد افزودنی یا مواد شیمیایی باشند که می توانند پوست را تحریک کنند یا آسیب ببینند.

مردم باید سعی کنند از یک مارک معتبر خریداری کنند و به دنبال صدور گواهینامه از شورای بین المللی زیتون باشند.
تحقیقات نشان می دهد که 73 درصد از پنج مارک فوق العاده روغن زیتون فوق بکر وارداتی در ایالات متحده ، استانداردهای لازم برای روغن زیتون را رعایت نمی کنند.

در آخر، حتما روغن  خالص یا روغنی اورگانیک را برای مصارف پوستی انتخاب کنید.

سخن پایانی

روغن زیتون ممکن است فواید زیادی برای پوست از جمله ویتامین ها، آنتی اکسیدان ها و اثرات ضد باکتریایی داشته باشد. با این حال، تحقیقات در مورد فواید آن برای صورت و پوست محدود است.

شواهد حاکی از آن است که ممکن است در بعضی از افراد عوارض جانبی ایجاد کند، بنابراین افراد دارای پوست حساس باید به صورت کم از آن استفاده کنند و ابتدا یک آزمایش را انجام دهند

برای این کار چند قطره روغن را روی بازو مالیده و مراقب واکنش آن باشید. اگر هیچ واکنشی در 48 ساعت ظاهر نشوند، احتمالا استفاده از آن بی خطر است.
به یاد داشته باشید که فقط از روغن زیتون با کیفیت بالا و دارای گواهی کیفی استفاده کنید.

 

همچنین بخوانید:

جوان سازی پوست با کلاژن

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.