بوتاکس چیست؟

بوتاکس یک داروی تزریقی است که از سم بوتولینوم نوع A ساخته‌شده است. این سم توسط باکتری کلستردیوم بوتولینوم تولید می‌شود. این باکتری در گیاهان ، خاک ، آب و روده حیوانات یافت می‌شود. اگرچه این همان سمی است که باعث بوتولیسم می‌شود، اما با توجه به میزان آن اثرات متفاوتی دارد. برای مثال،  زیبایی فقط در دوزهای کوچک و هدفمند تزریق می‌شود. با تزریق بوتاکس انتقال سیگنال‌های عصب به عضله مسدود می‌شود

درنتیجه از انقباض عضلات ناحیه موردنظر جلوگیری می‌شود؛ با این کار مشکلات عضلانی، خطوط و چروک‌ها بهبود می‌یابند. بوتاکس علاوه بر کاهش چین‌وچروک ناشی از پیری، حتی ممکن است از چروک‌های بعدی هم جلوگیری کند. یک دوره تزریق می‌تواند موجب ریلکس شدن عضلات شما برای حدود سه ماه شود.

انواع محصولات بوتاکس:

OnabotulinumtoxinA (BOTOX®، BOTOX® Cosmetic) تأیید شده توسط سازمان غذا و داروی آمریکا:
• کاربردهای BOTOX®: دیستونی دهانه رحم، هایپرهیدروز شدید، استرابیسم، بلفارواسپاسم، مثانه بیش‌فعال، میگرن مزمن، اسپاسم اندام فوقانی
• کاربردهایBOTOX® Cosmetic: خطوط گلابلار متوسط تا شدید، خطوط کانتال متوسط تا شدید (خطوط پاکلاغی در اطراف چشم)
AbobotulinumtoxinA (Dysport®) برای موارد زیر در بزرگ‌سالان تأیید شده است:
• اسپاسم اندام فوقانی و تحتانی
• دیستونی گردن رحم
• خطوط گلابلار متوسط تا شدید
IncobotulinumtoxinA (Xeomin®) برای موارد زیر تأیید شده است:
اسپاسم اندام فوقانی، دیستونی گردن رحم، بلفارواسپاسم، خطوط گلابلار متوسط تا شدید، سیالوره (آبریزش دهان) مزمن
PrabotulinumtoxinA (Jeuveau®) برای خطوط گلابلار متوسط تا شدید تأیید شده است.
RimabotulinumtoxinB (Myobloc®) برای دیستونی دهانه رحم تأیید شده است.

موارد منع مصرف و احتیاط در بوتاکس

موارد منع مصرف تزریق سم بوتولینوم شامل موارد زیر است:
• تاریخچه واکنش به سموم یا آلبومین
• عفونت در محل تزریق

سایر هشدارها شامل موارد زیر است:
استفاده از بوتاکس زیبایی برای افراد کمتر از 18 سال: البته بازه سنی استفاده برای همه افراد متفاوت است. زمانی بوتاکس توصیه می‌شود که چروک‌ها قابل‌رؤیت باشند و شمارا آزار دهد. در 30سالگی، تکثیر و ترمیم و تولید کلاژن پوست کند می‌شود و در این زمان بسیاری از ما کم‌کم علائم پیری را مشاهده می‌کنیم.

افراد جوان‌تر به‌جای بوتاکس بهتر است به کنترل رژیم غذایی، شیوه زندگی و فاکتورهای محیطی بپردازند تا جوان باشند.
• بیمارانی که به‌ طور هم‌زمان آمینوگلیکوزید، شل کننده های عضلانی یا سایر داروهای شبیه به آن مصرف می‌کنند که در انتقال نوروترانسمیتر ها تداخل ایجاد می‌کنند.

• در طول دوران بارداری یا شیردهی (ممنوع)
• در بیمارانی که اختلال عملکرد تنفسی و یا دیسفاژی دارند، باید از سم بوتولین بااحتیاط استفاده شود.

بوتاکس

اگرچه سم بوتولینوم تهدیدکننده حیات است اما دوزهای کم آن مانند آن‌هایی که در بوتاکس استفاده می‌شوند بی‌خطر تلقی می‌شوند. در حقیقت، تنها 36 مورد از عوارض جانبی بوتاکس در زیبایی بین سال‌های 1989 تا 2003 به سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) گزارش ‌شده است. با توجه به این نکته، برخی محققان حدس می‌زنند كه كاربردهای آرایشی زیبایی بوتاکس ممكن است خطر كمتری نسبت به تزریق‌های درمانی بوتاكس داشته باشند، زیرا دوزها معمولاً بسیار كم هستند.

مطالعه‌ای در سال 2005 نشان داده که عوارض جانبی بیشتر در حیطه‌ی درمان بیماری‌ها گزارش‌شده است. این ممکن است مربوط به بیماری‌های زمینه‌ای و یا نیاز به دوزهای بالاتر بوتاکس باشد. بااین‌وجود، خطر کلی بسیار پایین است و بوتاکس به‌طورکلی بی‌خطر تلقی می‌شود. شما همیشه باید برای تزریق به پزشک متخصص پوست یا جراح پلاستیک مراجعه کنید. اگر تزریقات مطابق با استانداردهای FDA نباشد و یا توسط پزشک باتجربه تزریق نشود، احتمالاً تزریق آن همراه با عوارض جانبی خواهد بود.

کاربردهای بوتاکس در پزشکی چیست؟

در این مقاله 8 مورد از بیماری‌هایی که با تزریق بوتاکس درمان می‌شوند را معرفی می‌کنیم:

1. اسپاسم پلک (بلفارواسپاسم)

نوروتوکسین موجود در بوتاکس باعث فلج موقت می‌شود و بنابراین ارتباط اعصاب با عضلات مسدود می‌شود. در حقیقت، وقتی سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) در سال 1989 بوتاكس را تأیید كرد، یكی از كاربردهای اولیه بوتاكس برای درمان بلفارواسپاسم ها (یك اختلال حرکتی در ماهیچه های پلك) بود. افراد مبتلابه بلفارواسپاسم توانایی کنترل ارتباط با گانگلیون پایه (بخشی از مغز که حرکات چشم را کنترل می‌کند) را ندارند. این حرکات غیرطبیعی صورت می‌تواند در عملکردهای روزمره اختلال ایجاد کند.

اگر شدید باشد، بیماران نمی‌توانند پلک های خود را به‌اندازه کافی باز نگه دارند و بنابراین رانندگی برای آن‌ها خطرناک است. بوتاکس به‌عنوان مسدود کننده اتصال عصبی عضلانی استفاده می‌شود. بنابراین دسترسی به اعصاب را قطع می‌کند و عضلات فلج می‌شوند.

2. انحراف چشم (استرابیسم)

انحراف چشم، که به‌عنوان استرابیسم نیز شناخته می‌شود، استفاده دیگری بود که در ابتدا بوتاکس مورد تأیید قرار گرفت. انحراف چشم ها می‌تواند یک مسئله مادرزادی در دوران کودکی باشد و یا می‌تواند نتیجه ی تروما باشد. در حالی که با جراحی می‌توان استرابیسم را اصلاح کرد، گاهی اوقات افراد ابتدا بوتاکس می‌شوند تا عضلات شل شوند و ببینند چشم ها چگونه به نظر می رسند.

افراد مبتلا به استرابیسم که نمی خواهند تحت عمل جراحی چشم قرار گیرند می‌توانند از بوتاکس نیز برای شل کردن عضلات چشم خود به‌عنوان یک راه‌حل طولانی‌مدت استفاده کنند.

3.دیستونی حنجره یا اسپاسمودیک دیسفونیا

اسپاسمودیک دیسفونیا یک اختلال صوتی است که بیماری عصبی در نظر گرفته می‌شود. افراد مبتلابه اسپاسمودیک دیسفونیا سیگنال های غیرطبیعی از مغز دریافت می‌کنند و اسپاسم های غیر کنترل‌شده‌ای دارند که بر صدای آن‌ها تأثیر می‌گذارد.

تزریق بوتاکس به تارهای صوتی باعث ضعیف شدن عضلاتی می‌شود که در تنظیم صدا کمک می‌کنند. اسپاسمودیک دیسفونیا می‌تواند توانایی برقراری ارتباط فرد را مختل کند و اگر فرد به درمان های آن پاسخ دهد زندگی فرد تغییر خواهد کرد.

4. درولینگ یا ریزش غیر ارادی بزاق دهان

با چند تزریق بوتاکس به غدد بزاقی، ریزش غیر ارادی بزاق دهان درمان می‌شود. بوتاکس مانند سایر نقاط بدن ، اعصاب را فلج می‌کند و مانع از تولید بیش از حد بزاق می‌شود.

5. تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز)

تزریق بوتاکس برای کسانی که تعریق بیش از حد (هایپرهیدروز) از زیر بغل، دست، پا، سر یا صورت دارند، یک درمان بی خطر و مؤثر است. در حقیقت، بوتاکس 87 درصد تعریق را کاهش می دهد. در موارد تعریق بیش از حد کف دست، بوتاکس تا 90 درصد مؤثر است.

در حالی که عرق کردن بدن برای حفظ درجه حرارت سالم ضروری است اما درمان های مکرر بوتاکس برای هیپرهیدروز بی خطر است. به‌عنوان‌مثال، زیر بغل کمتر از دو درصد غدد عرق بدن را شامل می‌شود و ارتباطی با توانایی کلی بدن در تنظیم درجه حرارت ما ندارد.

6. میگرن مزمن

در سال 2010 تزریق بوتاکس برای درمان میگرن مزمن تأییدشده است. افراد مبتلابه میگرن علائم حالت تهوع ، حساسیت به نور، درد شدید در عضلات پوست سر دارند. پزشکان با تزریق بوتاکس در پشت گردن و در پایه سر می‌توانند عضلات این نواحی را شل کرده و درد را تسکین دهند.

7. فلج بل (Bell’s palsy)

در فلج بل عضلات صورت به صورت ناگهانی و به‌طور موقت فلج می‌شوند و اغلب تنها یک طرف صورت را گرفتار می‌کند. این بیماری می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد مانند بارداری، دیابت، بیماری‌های ویروسی مثل بیماری لایم. اگرچه فلج بل معمولاً موقتی است، اما تزریق بوتاکس می‌تواند عضله فلج صورت را شل کند و به بهبودی آن کمک کند.

8. بیماری تیروئید چشم

برخی از مبتلایان به بیماری گریوز یا پرکاری تیروئید در پایین آوردن پلک‌های خود مشکل دارند و امکان محافظت از چشم هم وجود نخواهد داشت. هنگامی‌که این اتفاق می‌افتد با تزریق بوتاکس می‌توان این مشکل را حل کرد.

دیگر کاربرهای بوتاکس

بوتاکس معمولاً به دلیل توانایی در کاهش چین‌وچروک و خطوط شناخته‌شده است. به‌عنوان‌مثال، تزریق بوتاکس می‌تواند با فلج عضلات در موارد زیر مفید باشد:
• چین‌وچروک‌هایی که در گوشه بیرونی چشم‌ها ظاهر می‌شوند که در حال حاضر، تنها سایت مورد تأیید FDA برای تزریق‌های زیبایی بوتاکس است.
• خطوط اخم بین ابروها
• چین‌های پیشانی
• مثانه بیش‌فعال
چه مناطقی از بدن را می‌توان با بوتاکس زیبایی درمان کرد؟
ازنظر زیبایی، تزریق در مناطق زیر قابل‌استفاده است:
• منطقه بین ابروها، برای درمان خطوط اخم متوسط و شدید
• در اطراف چشم ها
• دوز مناسب تزریق بوتاکس در نواحی پیشانی، چشم ها و گلابلا

چند واحد بوتاکس در ناحیه پیشانی مجاز است؟

تزریق سم بوتولینوم نوع A بوتاکس در پیشانی، درمانی برای رفع خطوط و چروک‌های بین چشمان است. اگرچه تزریق بوتاکس در پیشانی اخیراً توسط FDA تأییدشده است، اما پزشکان متخصص و واجد شرایط باز هم احتیاط می‌کنند. دلیل این امر این است که در حالی که بوتاکس می‌تواند در رفع چین‌وچروک مؤثر باشد، از طرف دیگر امکان دارد باعث شل شدن بیش از حد عضلات شده و در نتیجه باعث افتادگی یا حتی ابروهای ناهموار شود.

بنابراین دوز تزریق باید با دقت کنترل شود. برای خطوط افقی پیشانی، پزشکان می‌توانند تا 20 واحد بوتاکس تزریق کنند. برای خطوط 11 بین چشم ها (یا خطوط گلابلا) حداکثر 20 واحد بوتاکس مشخص شده است. بنابراین شما می‌توانید تا 40 واحد بوتاکس در ناحیه پیشانی دریافت کنید.

بوتاکس در دوزهای بین 50 تا 200 واحد در هر سرنگ مصرف می‌شود. برخی از پزشکان می گویند به‌طور متوسط 8 تا 20 واحد به پیشانی تزریق می‌کنند. پزشک شما ممکن است ابتدا تزریقات بوتاکس را با دوز کم شروع کند. آن‌ها معمولاً دو تا چهار هفته زمان می دهند تا ببینند که این دوز مصرفی بر شما چگونه تأثیر می گذارد. سپس می‌توانید چند واحد اضافی دریافت کنید و در مراجعات بعدی پزشک تعداد واحدهای موردنیاز شما را اعلام خواهد کرد.

به‌طورکلی، تزریقات بوتاکس تقریباً چهار ماه با هم فاصله دارند. هنگامی‌که برای اولین بار تزریق بوتاکس را شروع می کنید، ممکن است خیلی زود متوجه نتیجه شوید و باید دو یا سه ماه بعد از اولین جلسه درمان بوتاکس به پزشک مراجعه کنید.

بوتاکس لب

مکان‌های مجاز در پیشانی برای انجام بوتاکس کجاست؟

FDA فقط مکان‌های خاصی در پیشانی را برای تزریق بوتاکس تأیید کرده است: این‌ها شامل خطوط افقی پیشانی و همچنین گلبلا است. حتی اگر بوتاکس ناحیه پیشانی مورد تأیید قرار گیرد، اما هنوز احتیاط لازم است. استفاده بیش از حد از بوتاکس در پیشانی می‌تواند باعث آسیب‌های درازمدت در زیبایی شما شود. افزایش دریافت بیش از حد بوتاکس می‌تواند باعث ایجاد سنگینی یا افتادگی در مناطق تحت تزریق شود.

ازآنجاکه سم مورداستفاده در بوتاکس باعث فلج عضلات می‌شود، تا زمانی که این سم از بین نرود، نمی‌توانید عضلات موردنظر را حرکت دهید. دریافت بیش از حد بوتاکس، در نواحی نامناسب و یا اشتباه، می‌تواند ظاهر صورت شما را سرد و افسرده جلوه دهد.

چگونه بدانیم که بوتاکس مناسب ماست؟

اگر هدف شما از بوتاکس زیبایی است، با خود صادق باشید؛ چرا واقعاً به دنبال بوتاکس هستید. آیا باعث اعتمادبه‌نفس شما می‌شود؟ هیچ‌وقت خود را تحت‌فشار نظرات دیگران تغییر ندهید. اینکه که بخواهید بوتاکس انجام دهید یا خیر کاملاً به خودتان مربوط است. به یاد داشته باشید که پیری مرحله طبیعی و زیبای زندگی هر فردی است و چروک‌های آن هرکدام داستانی از روزهای خوب و بد شماست که بسیار ارزشمند هستند.

آنچه قبل از تزریق بوتاکس باید بدانید

باوجود کاربردهای بسیار زیاد بوتاکس، یک داروی خارق‌العاده نیست و برای همه افراد مؤثر نیست. همچنین ممکن است در نهایت از بوتاکس به سایر محصولات با سم بوتولینوم مانندDysport ، Myobloc و Xeomin تغییر کند. بوتاکس سمی است که سیستم ایمنی به آن تحمل دارد. دوزهای بوتاکس برای درمان بیماری ها بیشتر از موارد آرایشی- بهداشتی است. بوتاکس زیبایی یک درمان غیر تهاجمی است و تمام تزریق های بوتاکس در مطب پزشک انجام می‌شود.

تزریق بوتاکس به آمادگی حداقل نیاز دارد. قبل از عمل باید به پزشک خود تاریخچه پزشکی، آلرژی ها یا سایر بیماری ها اطلاع دهید. محققان این روش را در مقایسه با دیگر روش‌های زیبایی تهاجمی، نسبتاً بی‌خطر می‌دانند. اما این روش خطراتی هم دارد و مطالعه‌ای نشان داده که اگر توسط یک متخصص پوست ماهر و خبره انجام شود در کمتر از یک درصد بیماران خطر دارد.

 

قبل از تصمیم به انجام بوتاکس مطالب زیر را بخوانید:

1-نحوه انتخاب یک کلینیک مناسب

بوتاکس در حال حاضر بهترین روش زیبایی بدون جراحی در آمریکا است. کلینیک‌های زیادی برای بوتاکس وجود دارند اما انتخاب بهترین آن به عهده‌ی شماست. به دنبال یک متخصص پوست و جراح پلاستیک ماهر باشید زیرا که این افراد کاملاً درباره آناتومی صورت تخصص دارند و با یک دوره کوتاه به این تخصص‌ها دست نیافته‌اند.

در مرحله بعد، رسانه‌های اجتماعی و وب‌سایت‌های آن‌ها را بررسی کنید تا ببینید که آیا کار آن‌ها با خواسته شما هماهنگ هست یا خیر. علاوه براین، نتایج قبل و بعد یک بیمار و یا در صورت امکان به‌صورت حضوری آن را بررسی کنید.
خیلی مهم است که با پزشک خود بتوانید راحت باشید، خواسته‌ها و احساسات خود را به‌راحتی به او بگویید.زمانی که به پزشک مراجعه کردید در مورد توقعات و بودجه خود با او مشورت کنید. علاوه براین پزشکی را انتخاب کنید که به نگرانی‌ها و خواسته شما توجه کند و شمارا برای رسیدن به هدفی که دارید کمک کند.

به دنبال اطلاعات درست درباره‌ی بوتاکس باشید:
• اعتبار و تجربه را در نظر بگیرید
• در مورد کارهای قبلی پزشک تحقیق کنید
• اطلاعات و مقالات آنلاین را مطالعه کنید
• با پزشک به‌صورت حضوری مشاوره کنید
• آیا فلسفه کاری آن‌ها باهدف شما یکی است یا خیر

2- به کمک پزشک، یک برنامه‌ریزی برای بوتاکس خود داشته باشید

به یاد داشته باشید که چهره‌ی شما زیبا و منحصربه‌فرد است. مهم‌ترین بخش هر برنامه‌ای، درک اهداف بیمار و انتظارات واقع‌بینانه‌ی اوست اما پزشک هم باید در مورد آنچه بوتاکس می‌تواند و یا نمی‌تواند انجام دهد، به فرد بگوید. بسته به اهداف و درمان‌های مختلف، نیاز است حدود 6 بار در سال ویزیت شوید.

پزشک متخصص پوست برای بوتاکس باید سن و عمق چین‌وچروک‌های شمارا در نظر بگیرد. بوتاکس برای چین‌وچروک‌های کم‌عمق مناسب‌تر است و برای چروک‌های عمیق‌تر به روش‌های دیگری هم در کنار آن نیاز است. همچنین پزشک باید دینامیک حرکات عضلات شمارا هم در نظر بگیرد. بعضی از افراد هستند که به‌طور ژنتیکی پلک سنگینی دارند و برای جبران آن ابروها بالا نگه‌داشته شده‌اند.

چگونه یک برنامه برای بوتاکس داشته باشیم؟

• اهداف شما چیست؟
• آیا می‌توانید با بوتاکس به اهداف خود برسید؟
• سن خود را در نظر بگیرید.
• در صورت لزوم در مورد درمان‌های تکمیلی بحث کنید
• بودجه خود را در نظر بگیرید.
• در مورد شیوه زندگی خود صحبت کنید

بوتاکس

3- بر اساس بودجه خود تصمیم بگیرید!

بودجه شما در برنامه‌ریزی بسیار مهم است. بوتاکس موقتی است و 4 تا 6 ماه طول می‌کشد. همچنین در صورت رضایت از نتیجه درمان، ممکن است در یک سال چندین درمان را انجام دهید. هزینه درمان بوتاکس هر ناحیه بین100 تا 400 دلار است. در مورد شیوه زندگی خود با پزشک صحبت کنید تا متوجه شوید که چه تأثیری بر پوستتان دارد.

پیری توسط هم عوامل ذاتی و محیطی ایجاد می‌شود: ژنتیک، نژاد و حتی وضعیت پزشکی از عوامل ذاتی هستند که ما کنترلی بر روی آن‌ها نداریم اما توانایی بیشتری در کنترل عوامل محیطی مثل آلودگی هوا، استرس و سیگار کشیدن داریم. به‌طورکلی با آموزش بیمار درباره‌ی انواع پیری، عوامل محیطی، رژیم‌های غذایی و شیوه‌ی زندگی‌شان، به آن‌ها کمک خواهد کرد تا نتیجه مطلوبی بگیرند.

بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟

در بوتاکس نیاز به برش یا بیهوشی عمومی نیست. اگر نگران درد یا ناراحتی هستید ، یک بی‌حسی موضعی یا یخ می‌تواند ناحیه درمان را بی‌حس کرده و به کاهش درد و ناراحتی شما کمک کند. سپس پزشک مقدار کمی بوتاکس تزریق می‌کنند.

در طی تزریق بوتاکس، پزشک شما با یک سوزن ریزی 3 تا 5 تزریق سم بوتولینوم نوع A به زیرپوست انجام می دهد. کل روش تقریباً 10 دقیقه طول می کشد. بوتاکس توسط متخصص پوست، جراح پلاستیک و یا پزشك متخصص تزریق بوتاكس انجام می‌شود. شاید یکی از بزرگ‌ترین مزایای بوتاکس، سرعت انجام آن است. ازآنجاکه عمل بوتاکس تهاجمی نیست، می‌توانید سریعاً به فعالیت‌های عادی خود بازگردید.

اثرات بوتاکس چه مدت طول می کشد؟

به‌طورکلی، اثرات بوتاکس معمولاً چهار تا شش ماه پس از درمان ماندگار است. از آنجا که اثرات تزریق بوتاکس موقت است، بیشتر افراد به تکرار تزریقات بوتاکس نیازمندند. بااین‌حال، تحقیقات در مورد اثربخشی و ایمنی طولانی مدت بوتاکس محدود است. در مطالعه‌ای در سال 2015 اثرات تزریق بوتاکس به‌صورت هر 6 ماه برای درمان افرادی که مشکلات مثانه داشتند، ارزیابی کردند.

آن‌ها نتیجه گرفتند که خطر عوارض جانبی با گذشت زمان افزایش نمی‌یابد و افرادی که تزریق مکرر داشتند نیز در درازمدت درمان بهتری داشتند. بااین‌حال، نتایج یک مطالعه دیگری نشان می دهد که عوارض جانبی ممکن است بعد از تزریق دهم یا یازدهم ظاهر شود. برای مثال، محققان در یک مطالعه 45 شرکت‌کننده را طی 12 سال بررسی کردند. 20 نفر آن‌ها که در این مدت به‌طور مرتب بوتاکس دریافت می‌کردند عوارض جانبی گزارش شده است.

این موارد شامل:
• مشکل در بلع
• افتادگی پلک
• ضعف گردن
• حالت تهوع
• استفراغ
• تاری دید
• ضعف عمومی یا مشخص
• مشکل در جویدن
• کوفتگی
• ادم
• مشکل در صحبت کردن
• تپش قلب

برای بررسی اثرات احتمالی بلندمدت  تحقیقات بیشتری لازم است.
هنگامی‌که بوتاکس برای اهداف پزشکی استفاده می‌شود معمولاً دو تا سه ماه طول می کشد. محل تزریق و میزان بوتاکس تزریق‌شده ممکن است بر ماندگاری آن تأثیر بگذارد. عوامل دیگر می‌توانند بر اثربخشی بوتاکس نیز تأثیر بگذارند، ازجمله:
سن فرد
خاصیت ارتجاعی پوست
عمق چین‌وچروک
عوامل دیگر

به‌عنوان مثال، اگر از بوتاکس برای کاهش چین‌وچروک‌های عمیق استفاده شود، احتمالاً چین‌وچروک‌ها کاملاً از بین نمی روند و ماندگاری آن کمتر است.

آیا استفاده مکرر بوتاکس بر طول درمان تأثیرگذار است؟

استفاده منظم از بوتاکس باعث می‌شود تا بعد از هر درمان، ماندگاری آن بیشتر شود. بوتاکس عضلات را فلج می‌کند تا نتوانید از آن‌ها استفاده کنید؛ بنابراین اگر از عضلات استفاده نشود، کوتاه‌تر و کوچک‌تر خواهند شد.

چند بار می‌توانید بوتاکس دریافت کنید؟

با پزشک خود مشورت کنید تا مشخص شود که چند بار می‌توانید تزریق بوتاکس داشته باشید. تزریقات نباید زودتر از سه ماه انجام شود تا از مقاومت در برابر بوتاکس جلوگیری شود.

چگونه از چین‌وچروک‌های جدید جلوگیری شود؟

شما می‌توانید برای جلوگیری از ایجاد چین‌وچروک‌های جدید و سالم نگه داشتن پوست اقدامات زیر را انجام دهید:
از ضد آفتاب استفاده کنید
هر روز مخصوصاً روی صورت خود یک ضد آفتاب SPF 30 بزنید. پرتوهای UV خورشید می‌تواند به پوست آسیب برساند و موجب پیری شود همچنین روزهای آفتابی، کلاه و عینک آفتابی بپوشید. محدود کردن نور خورشید می‌تواند به جلوگیری از شکل گیری چین‌وچروک‌های جدید نیز کمک کند.
از کشیدن سیگار خودداری کنید
استعمال سیگار باعث افزایش چین‌وچروک و پیری پوست شما می‌شود. همچنین می‌تواند پوست شما را نازک تر کند.
به اندازه کافی آب بنوشید
هر روز به اندازه کافی آب بنوشید تا پوست شما سالم بماند. آب به هضم، گردش خون و عملکرد طبیعی سلول کمک می‌کند. سعی کنید روزانه حداقل هشت لیوان آب بنوشید.
از مرطوب کننده ها استفاده کنید
با توجه به نوع پوست خود از یک مرطوب کننده آب‌رسان استفاده کنید. از پزشک یا متخصص پوست خود در مورد مرطوب کننده های مناسب سؤال کنید.
یک رژیم غذایی سالم داشته باشید
غذایی که می خورید می‌تواند روی پوست شما تأثیر بگذارد. از پزشک یا متخصص تغذیه خود در مورد رژیم غذایی سالم سؤال کنید.
از پاک کننده های ملایم پوست استفاده کنید
پاک کننده های ملایم پوست می‌توانند آلودگی، سلول‌های مرده پوست و سایر مواردی را که می‌توانند روی پوست شما جمع شوند، از بین ببرد. آن‌ها می‌توانند به هیدراتاسیون کمک کرده و از پوست شما محافظت کنند.

عوارض جانبی ناشی از بوتاکس

اگرچه تزریق آن بی خطر است اما یکسری عوارض جانبی خفیفی هم دارد که شامل موارد زیر است:
• درد ، تورم یا کبودی در محل تزریق
• سردرد
• تب
• لرز
• گردن درد
• دوبینی
• واکنش‌های آلرژیک، مانند بثورات، خارش یا علائم آسم
• علائمی شبیه سرماخوردگی
برخی از عوارض جانبی به ناحیه تزریق بستگی دارند. به‌عنوان مثال، در صورت تزریق بوتاکس در ناحیه چشم، ممکن است این عوارض را تجربه کنید:
• افتادگی و تورم پلک ها و ابروها
• ابروهای ناهموار
• خشکی چشم
• اشک بیش از حد

تزریق در اطراف دهان ممکن است منجر به یک لبخند نامتناسب، افتادگی، مشکل در بوسیدن و یا مکیدن شود. بیشتر عوارض جانبی بوتاکس معمولاً موقتی هستند و طی چند روز محو می‌شوند. افتادگی پلک ها و یا عدم تقارن ابروها همگی ناشی از اثرات ناخواسته سموم در عضلات اطراف ناحیه هدف هستند که این عوارض طی چند هفته از بین می روند. در موارد نادر، ممکن است علائمی مانند بوتولیسم ایجاد کند. اگر موارد زیر را تجربه کردید سریعا به پزشک مراجعه کنید:
• مشکل در صحبت کردن
• مشکل در بلع
• مشکل در تنفس
• مشکلات بینایی
• عدم کنترل ادرار
• ضعف عمومی

بوتاکس

سردرد بعد از درمان بوتاکس

همان طور که گفته شد، برخی از افراد به دنبال تزریق بوتاکس به عضلات پیشانی، دچار سردرد خفیفی می‌شوند. این سردرد می‌تواند چند ساعت تا چند روز طول بکشد. طبق مطالعه ای در سال 2001، حدود 1 درصد از بیماران ممکن است دچار سردردهای شدیدی می‌شوند که می‌تواند دو هفته تا یک ماه ادامه داشته باشد. در حال حاضر، در مورد علت سردردهای خفیف یا شدید هیچ اتفاق نظری وجود ندارد. نظریه های مربوط به علت سردرد عبارتند از:
• انقباض بیش از حد عضلات خاصی در صورت
• خطای تکنیکی مانند ضربه زدن به استخوان فرونتال پیشانی هنگام تزریق
• احتمال ناخالصی در بچ های بوتاکس

اگر به دنبال بوتاکس دچار سردرد شدید، علائم خود را با پزشک خود در میان بگذارید، او نیز به شما موارد زیر را توصیه خواهد کرد:
• داروی ضد درد بدون نسخه مانند استامینوفن (تیلنول) یا ایبوپروفن (Advil ، Motrin)
• کاهش دوز بوتاکس در دفعه ی بعدی درمان
• اجتناب کلی از بوتاکس
• استفاده از Myobloc (rimabotulinumtoxinB) به جای بوتاکس

چگونه بوتاکس برای تزریق لب استفاده می‌شود؟

تزریق بوتاکس به ناحیه لب می‌تواند به زیبایی لب های شما کمک کند. بوتاکس در هنگام تزریق در ناحیه لب، می‌تواند در موارد زیر به شما کمک کند:
• به حداقل رساندن چین‌وچروک در هر دو لب پایین و بالا
• تراز کردن گوشه های دهان
• حذف خطوط بغض یا خطوطی که از گوشه دهان شما به سمت پایین ایجاد شده
• اصلاح نمایان شدن لثه هنگام لبخند زدن

تغییرات ظاهری ایجاد شده توسط تزریق بوتاکس روی لب شما در واقع به محل تزریق بوتاکس مرتبط است. به‌عنوان مثال برای بزرگ کردن لب بالایی، بوتاکس عضلات اطراف لب ها را ریلکس کرده و موجب می‌شود که عضلات به سمت بالا حرکت کنند. این کار می‌تواند سبب شود تا لب بزرگتر به نظر برسد. به مطالعه این مقاله ادامه دهید تا متوجه شوید که آیا تزریق بوتاکس می‌تواند به شما کمک کند تا نتیجه و ظاهر دلخواهی در لب هایتان داشته باشید.

بزرگ کردن لب با بوتاکس چگونه عمل می‌کند؟

بزرگ کردن لب با تزریق بوتاکس می‌تواند لب های شما را بزرگتر نشان دهد. برای انجام این کار، متخصص پوست یا جراح پلاستیک، چند واحد بوتاکس را به قسمت میانی لب بالایی تزریق می‌کند. وقتی عضلات ریلکس شوند، لب شما به سمت بالا کشیده می‌شود. در نتیجه طول لب بالایی شما افزایش می یابد و در واقع بدون اضافه کردن حجم، لب شما بزرگتر می‌شود.

اگر شما به دنبال اضافه کردن حجم هستید، با متخصص پوست یا جراح پلاستیک خود راجع به تزریق فیلر هم صحبت کنید. شما می‌توانید فقط فیلر لب را انتخاب کنید و یا از بوتاکس و فیلر لب به طور همزمان برای رسیدن به نتایج عالی استفاده کنید. اگر روش ترکیبی را انتخاب کنید، پزشک شما احتمالا از بوتاکس برای افزایش طول لب و از فیلر اسید هیالورونیک (Restylane یا Juvederm) برای افزایش حجم استفاده می‌کند. این اثر معمولا دو تا سه هفته طول می کشد و برای موقعیت های خاص انتخاب خوبی است.

تکنیک بوتاکس برای لبخند لثه ای چیست؟

شما ممکن است برای درمان لبخند لثه ای به دنبال حجیم کردن لب های خود باشید. اگر لثه های بالای دندان های بالای شما هنگامی‌که لبخند می زنید نمایان شوند، به نام لبخند لثه ای شناخته می شوید. بعضی افراد نیز وقتی لبخند می زنند ممکن است کمی از لب بالایی خود را نشان دهند و یا لب بالایی آن‌ها کلا مشخص نشود.

تکنیک بوتاکس برای کاهش لبخند لثه ای شبیه به بزرگ کردن لب با بوتاکس است. برای انجام این کار، دکتر شما بوتاکس را در ناحیه لب شما که به نام کمان کوپید (قوس دوبخشی لب بالایی) تزریق می‌کند. این محل وسط لب بالایی شما، در محل قرارگیری ماهیچه حلقوی دهان است. ماهیچه حلقوی دهان عضله ای است که هنگام جمع کردن لب هایتان از آن استفاده می کنید.

بوتاکس عضلات شما را ریلکس می‌کند و باعث می‌شود که لب هایتان به آرامی به سمت بالا حرکت کنند. هنگامی‌که شما لبخند می زنید، ماهیچه های ریلکس شده لب شما لثه ها را پوشش می دهند و اجازه می دهند که قسمت بیشتری از لب های خود را نشان دهید. این اثر لب شما را بزرگتر نشان می دهد. بااین‌حال، اگر مایل به اضافه کردن حجم به لب های خود باشید، مثل بزرگ کردن لب باید با متخصص پوست یا جراح پلاستیک خود مشورت کنید.

حجیم کردن لب ها چه برای کاهش ظاهر شدن لثه هنگام لبخند و یا رسیدن به لب های کامل تر باشد، عمدتا برای مقاصد زیبایی انجام می‌شود. بعضی از افراد نیز ممکن است علاقه مند به انجام حجیم کردن لب برای کاهش اثرات افزایش سن باشند چرا که با افزایش سن حجم لب کاهش می یابد. بوتاکس نمی‌تواند این مسئله را حل کند، اما تزریق فیلرهای لب می‌تواند به افزایش حجم کمک نماید.

استفاده از بوتاکس برای صاف کردن خطوط و چروک‌های لب چگونه است؟

استفاده اصلی بوتاکس در مسائل زیبایی کاهش خطوط و چین‌وچروک صورت شماست که ناحیه لب شما را هم شامل می‌شود. خطوط و چین‌وچروک‌های لب به طور طبیعی در طول زمان به وجود می آیند. دلیل به وجود آمدن خطوط لب:
• خندیدن
• لبخند زدن
• بغض کردن
• بوس کردن
• سیگار کشیدن
• افزایش سن

اگر مایل به کاهش خطوط هستید، با متخصص پوست یا جراح پلاستیک در مورد گزینه های موجود صحبت کنید. پزشک می‌تواند در صورتی که مایل به افزایش حجم لب هم باشید به شما فیلرهای تزریقی را توصیه نماید.

 

بوتاکس لیفت ابرو چیست؟

بوتاکس لیفت ابرو روشی است برای از بین بردن خطوط اخم بین ابروهای شما. این روش همچنین باعث لیفت و بالا بردن ابروهای شما با استفاده از تزریق بوتاکس یا سم بوتولینوم نوع A خواهد شد. این تزریق‌ها باعث شل شدن عضلات تحتانی پوست می‌شود که همین موضوع باعث خواهد شد تا لایه خارجی پوست شما صاف‌شده و همچنین عضلات بین ابروهای شما شل و ریلکس شوند.

این فرایند به عضلات پیشانی شما این امکان را می‌دهد که عضلات شل شده‌ی بین ابروهای شما را بالاتر بکشند که این امر درنهایت باعث بالاتر رفتن ابروهای شما و بازتر شدن چشم‌هایتان خواهد شد. همچنین می‌توان از تزریق‌های اضافی در قسمت انتهایی ابروها به‌منظور ریلکس کردن عضلات این قسمت نیز استفاده کرد.

این کار سبب می‌شود تا عضلات پیشانی بتوانند این قسمت را هم نیز بالا بکشد. اما این‌که تا چه میزان لیفت و بالا کشیده شدن ابروها را می‌توان انتظار داشت، با توجه به سن فرد و تونوس عضلات پیشانی متغیر است.

این روش می‌تواند به صاف کردن چین‌وچروک‌ها و خطوط عمیق بین ابروها بدون عمل جراحی کمک کند. در کل بوتاکس روشی برای لیفت ابرو بدون نیاز به عمل جراحی است که با روش‌های سنتی برای لیفت ابرو که شامل برش و برداشتن پوست می‌شود، تفاوت‌های بسیاری دارد. نتایج یک بوتاکس لیفت ابرو تنها ظرف چند روز قابل‌مشاهده است. هرچند برای حفظ نتایج، لازم است هرچند ماه تزریقات انجام شود. هر چه تزریقات بیشتر باشد این احتمال وجود دارد که عضلات زیرین ابرو ریلکس تر شده و حتی نتایج ضد پیری بهتری به همراه داشته باشد.

اگر نیاز به مراجعه مجدد به پزشک باشد، پزشک به شما اطلاع خواهد داد. به‌طورکلی، تزریق بوتاکس برای اکثر افراد ایمن در نظر گرفته می‌شود. بااین‌حال خطر بروز عوارض جانبی نیز وجود دارد. ممکن است مقداری قرمزی خفیف، تورم و کبودی را در محل تزریق مشاهده کنید. این علائم طی یک هفته از بین می‌روند.

اگر عمل جراحی لیفت ابرو را هم‌زمان با لیفت از طریق تزریق بوتاکس انجام می‌دهید، ممکن است در معرض عوارض ناشی از جراحی مانند عفونت باشید. هرگز بوتاکس را به‌صورت آنلاین خریداری نکنید و یا تزریقات را در یک مرکز غیرپزشکی انجام ندهید؛ این کار می‌تواند به عوارض جدی، حتی فلج منجر شود.

آیا شما کاندید خوبی برای بوتاکس لیفت ابرو هستید؟

بوتاکس تنها در افراد بالای 18 سال توصیه می‌شود. بوتاکس لیفت ابرو می‌تواند هم به آقایان و هم به خانم‌هایی که دچار خطوط اخم متوسط تا شدید هستند، کمک نماید. کسانی بوتاکس انجام می‌دهند که از دیگر محصولات زیبایی بدون نسخه جواب نگرفته‌اند. بوتاکس لیفت ابرو بهترین گزینه برای افتادگی شدید پوست است چراکه این مشکل می‌تواند با این نوع لیفت عضلات تصحیح شود.

هرچند بعضی از افراد ممکن است هم‌زمان با بوتاکس در محدوده چشم‌ها از عمل بلفاروپلاستی و یا عمل زیبایی پلک نیز استفاده کنند تا به نتایج مؤثری برسند. به یاد داشته باشید که شما قبل از انجام بوتاکس می‌بایست با پزشک مشورت کنید تا شما را از تمام ریسک‌ها و خطرات موجود آگاه کند. در صورت بارداری یا شیردهی، ممکن است شما کاندید خوبی برای تزریق بوتاکس نباشید؛ زیرا توکسین موجود در این دارو می‌تواند باعث صدمه به نوزاد یا جنین شود.

هزینه بوتاکس لیفت ابرو

هزینه تزریق بوتاکس به دو عامل بستگی دارد: تعداد واحدهای مورداستفاده و یا مساحت پوستی که مورد تزریق قرار می‌گیرد. برای لیفت ابرو در مقایسه با چین‌وچروک گوشه‌ی چشم، پزشک ممکن است کمی از تزریقات بیشتری استفاده کند. همچنین به خاطر داشته باشید که بیمه بوتاکس را که به دلایل کاربرد زیبایی آن، پوشش نمی‌دهد.

چه زمانی نتایج بوتاکس لیفت ابرو را مشاهده خواهید کرد؟

هر دو فرایند بهبود درمان بوتاکس و هم حصول نتیجه به‌سرعت صورت می‌پذیرد. تزریق تنها چند دقیقه طول خواهد کشید و شما ظرف مدت حدود یک هفته می‌توانید شاهد نتیجه باشید. اگرچه تحقیقی در سال 2007 نشان داد که نتیجه‌ی نهایی تا پیش از تقریباً یک ماه بعد از تزریق ظاهر نمی‌شود. طبق آکادمی درماتولوژی آمریکا (AAD)، نتایج تزریق بوتاکس به‌طور متوسط حدود سه تا چهار ماه باقی خواهد ماند.

هرچند بعضی از این تزریق‌ها می‌توانند تا شش ماه یا بیشتر دوام بیاورند. یکی از دلایلی که افراد زیادی بوتاکس را نسبت به عمل جراحی ترجیح می‌دهند زمان کم ریکاوری و بهبود آن است. بعد از تزریق، شما باید بتوانید به برنامه زندگی روزمره، کار یا مدرسه خود بازگردید؛ چیزی که در سایر عمل‌های زیبایی شاهد آن نخواهیم بود. هرچند که توصیه می‌شود که حداقل دو ساعت بعد از تزریق ورزش نکنید.

 

بوتاکس درمانی برای افسردگی: چگونه عمل می‌کند؟

تحقیقات جدید نشان می دهند که بوتاکس ممکن است درمانی مؤثر برای افسردگی باشد. افسردگی بیماری است که با احساس مداوم ناامیدی و غم و اندوه همراه است. بسیاری از افراد برای درمان افسردگی از داروهای ضد افسردگی مصرف می‌کنند.

بااین‌حال، برخی از افراد عوارض جانبی داروهای ضد افسردگی را تجربه کنند و اغلب، آن‌ها مجبورند چند داروی ضد افسردگی مختلف را امتحان کنند تا مناسب ترین آن‌ها را انتخاب کنند. بوتاکس ممکن است درمان مؤثری برای افسردگی در کنار داروهای ضد افسردگی باشد. بااین‌حال، تحقیقات همچنان ادامه دارد.

پژوهش هایی در زمینه ی استفاده از بوتاکس برای درمان افسردگی

به نظر می رسد ایده استفاده از بوتاکس برای درمان افسردگی در تحقیقی در سال 2006 که شامل 10 شرکت کننده مبتلا به افسردگی بود، منشا گرفته است. تزریق بوتاکس در خطوط اخم گلابلار شرکت کننده ها تزریق‌شده بود. دو ماه پس از تزریق، 9 نفر از شرکت کنندگان دیگر علائم افسردگی نداشتند. در حالی که نفر دهم اظهارکرده بود هنوز برخی علائم را دارد.

براساس مطالعه 2006، مطالعه ای در سال 2012 سی نفر از افراد مبتلا به افسردگی که تحت درمان داروهای ضد افسردگی قرار گرفته بودند را بررسی کرد. بیش از 16 هفته، نیمی از شرکت کنندگان تزریق بوتاکس و نیمی دارونما دریافت کردند.

در این مطالعه محل تزریق خطوط اخم گلابلار بود. افرادی که بوتاکس دریافت کرده بودند، گزارش کردند 6 هفته پس از تزریق، 47.1 درصد از علائم افسرگی‌شان کاهش یافته است و گروه دارونما کاهش 9.3 درصدی را نشان دادند.

اگرچه این مطالعه محدود است اما هنوز هم قابل توجه است؛ چرا که این مطالعه نشان می دهد که حداقل باید 6هفته زمان بگذرد تا بعد از یک تزریق بوتاکس شاهد تغییر زیادی در خلق و خو باشیم. این مکانیسم شبیه به داروهای افسردگی است چون که شروع تاثیر آن‌ها دو تا شش هفته و حتی در برخی موارد چندین ماه طول می کشد.

در سال 2013 مطالعه ای با بررسی تاثیر بوتاکس در درمان افسردگی نشان داده که حداكثر تاثیر بوتاکس در 8 هفته اول پس از درمان رخ داده است. سپس در سال 2014، مطالعه دیگری که شامل 30 شرکت کننده مبتلا به افسردگی بود، نیز به نتایج مشابهی رسید. تزریق بوتاکس و دارونما در خطوط اخم گلابلار انجام شده بود. شرکت کنندگان به مدت 24 هفته، هر سه هفته ارزیابی می شدند.

کسانی که تزریق بوتاکس داشتند، بعد از 24 هفته علائمشان بهبود یافته بود. اثرات بوتاکس زیبایی حدود 12 تا 16 هفته به طول می انجامد و این نشان می دهد اثرات آن بر افسردگی بسیار طولانی تر است.

مانند مطالعات قبلی، یک مطالعه ایرانی در سال 2017، 28 فرد مبتلا به افسردگی را طی 6 هفته ارزیابی کرد. تزریق بوتاکس در خطوط اخم گلابلار انجام شد و بوتاکس در کنار داروهای ضد افسردگی آن‌ها نیز استفاده شده بود. در پایان مطالعه، علائم افسردگی در افرادی که بوتاکس دریافت کرده بودند در مقایسه با افرادی که دارونما دریافت کرده بودند، کاهش بیشتری داشته است.

در حالی که نتایج این مطالعات امیدوارکننده است، محققان هنوز در تلاشند تا بفهمند که بوتاکس چگونه افسردگی را درمان می‌کند. در ابتدا، آن‌ها تصورمی کردند که اثرات ضد افسردگی بوتاکس ممکن است با بهبود ظاهر فرد مرتبط باشد. اما یک بررسی نشان داده که شدت خطوط اخم یک شخص تاثیری در نتایج آن‌ها ندارد.

بوتاکس

به‌عنوان مثال، افرادی که خطوط اخم بسیار کمی داشتند، بازهم نتایج مشابهی را گزارش کردند. بنابراین بهبود ظاهر علت درمان افسردگی نیست. توضیح دیگر درباره فواید بوتاکس برای افسردگی مربوط به مکانیسم “بازخورد صورت” است.

حالت چهره ها بازخورد خاصی به مغز می فرستند. احساساتی مانند ترس، غم یا عصبانیت می‌تواند منجر به انقباض عضلاتی در پیشانی شوند که باعث ایجاد خطوط اخم گلابلار می‌شود. در افرادی که افسرده هستند، فعالیت عضلات ایجاد کننده این اخم ها زیاد است. بوتاکس با ریلکس کردن عضلات ایجاد کننده این اخم ها ممکن است منجر به بهبود خلق و خو شود.

آیا تزریق بوتاکس در زمان شیردهی بی خطر است؟

یکی از شرایطی که برای انجام بوتاکس باید حتما احتیاط کرد دوران بارداری و شیردهی است. اگر در زمان شیردهی هستید، باید در مورد استفاده از برخی داروها و محصولات خاص، احتیاط داشته باشید؛ به این دلیل که برخی از داروها از طریق شیر مادر به کودک منتقل می‌شود.

پزشکان هنوز مطمئن نیستند که آیا بوتاکس، می‌تواند از طریق شیر مادر به کودک شما منتقل شود یا خیر. در نتیجه، بسیاری نگرانی در مورد ایمنی بوتاکس هنگام تغذیه با شیر مادر دارند.

تحقیقات درباره تزریق بوتاکس در زمان شیردهی چه می گویند؟

محققان تأثیر بوتاکس را بر روی شیر مادر مطالعه نکرده اند و هنوز مشخص نیست که بوتاکس به شیر مادر منتقل می‌شود یا خیر. آکادمی اطفال آمریکا می گوید بعید است که مقدار بوتاکس استفاده شده در بوتاکس های زیبایی روی شیر مادر تأثیر بگذارد.

طبق دستورالعملهای سازمان غذا و دارو (FDA)، اگر در زمان شیردهی هستید و می خواهید تزریق بوتاکس انجام دهید حتما با پزشک خود مشورت کنید.

تخلیه شیر و دور ریختن آن می‌تواند برای رفع خطر بوتاکس در زمان شیردهی موثر باشد؟

تخلیه شیر و دور ریختن آن زمانی انجام می‌شود که مادر احتمال دهد موقتا مواد مضری در شیرش موجود است؛ اما به با این روش مواد سمی موجود در شیر مادر از بین نمی رود. بلکه احتمال انباشته شدن سموم در شیر کاهش می یابد.

تا به حال هیچ تحقیقی در زمينه مدت زمان خروج بوتاکس از شیر مادر یا طول مدت ترشح آن در شیر انجام نشده است. بوتاکس برعکس الکل یا داروهای ديگر ماه های زيادي در بافت موضعی باقی می ماند. در نتيجه روش تخلیه شیر و دور ریختن آن راه حل موثری نیست.

عوارض جانبی احتمالی تزریق بوتاکس در زمان شیردهی چیست؟

تزریق بوتاکس در طول زمان شیردهی میتواند از مادر به کودک انتقال یابد. ولی تزریق بوتاکس دارای نوروکسین هایی است که میتوانند در دوزهای زیاد و یا افرادی که آلرژی به این مواد شیمیایی دارند، خطرناک باشند.

بیماري یا عفونت ناشی از سم بوتولینوم، به اسم بوتولیسم شناخته ميشود که میتواند کشنده باشد، به خصوص نوزادان، زنان باردار و همچنين افرادی که سیستم ایمنی ضعیفی دارند و یا ابتلا به بیماري های گوارشی هستند.

خانم های باردار از چه روش هایی به جای بوتاکس استفاده کنند؟

اگر از بوتاکس برای درمان یا مدیریت مشکلاتی مانند میگرن یا سفتی عضلات استفاده می کنید، پزشک می‌تواند روش هایی جایگزین آن در زمان شیردهی به شما معرفی کند. بسیاری از داروهای میگرنی در هنگام شیردهی بی خطر نیستند.

برخی از داروهای بدون نسخه ضد درد، مانند استامینوفن (Tylenol) یا ایبوپروفن (Advil ، Motrin)، ممکن است کمی درد را تسکین دهند. در مورد دوزهای بی خطر آن‌ها در دوران شیردهی با پزشک خود صحبت کنید. در صورت علت تغذیه‌ای، تغییر در رژیم غذایی همچنین می‌تواند به مدیریت میگرن کمک کند.

اگر از بوتاکس برای درمان سفتی عضلات استفاده می کنید، ماساژ درمانی می‌تواند به شما کمک کند. همچنین احتمالاً می‌توانید از داروهای بدون نسخه ضد درد مانند استامینوفن (Tylenol) یا ایبوپروفن (Advil ، Motrin) استفاده کنید. حرکات کششی یا تمرین های خاصی نیز ممکن است به شما کمک کند. برای این شرایط و دیگر شرایط، با پزشک خود همکاری کنید تا در حین شیردهی، یک برنامه درمانی بی خطر داشته باشید.

یکی از جایگزین های رایج بوتاکس طب سوزنی صورت است. طب سوزنی صورت با وارد کردن سوزن های ریزی در سطح صورت انجام می‌شود. در یک مطالعه ای شرکت کنندگانی که از این روش استفاده کردند پیشرفت چشمگیری در حالت ارتجاعی پوست داشتند. بااین‌حال، تحقیقات در مورد اثر بخشی و ایمنی این درمان محدود است.

آب‌رسانی و خوردن یک رژیم غذایی متعادل ممکن است ظاهر پوست شما را بهبود بخشد. علاوه براین یک رژیم غذایی متعادل و سالم به سلامت کودک شما هم کمک می‌کند چراکه ویتامین ها و سایر مواد مغذی از رژیم غذایی از طریق شیر مادر به نوزاد منتقل می‌شود.

هزینه بوتاکس چقدر است؟

هزینه ها ممکن است بسته به تعداد و نوع تزریق، اندازه محل درمان و محل جغرافیایی که در آنجا درمان دریافت می کنید متفاوت باشد. بیمه بوتاکس را پوشش نمی دهد مگر اینکه به منظور اهداف درمانی باشد.

• درمان‌ها می‌تواند از 100 تا 400 دلار برای هر ناحیه باشد
• بوتاکس بیشتر از یک تزریق است، بسته به عضلات صورت ممکن است به درمان در نواحی دیگری هم نیاز باشد.
• برای نگه‌داری بوتاکس ممکن است نیاز به دو تا شش جلسه بوتاکس در سال باشد.

میکروبوتاکس یا مزوبوتاکس چیست؟

مزوبوتاکس یک روش آرایشی است که می‌تواند خطوط و چین‌وچروک‌های ریز را کاهش دهد و پوستی نرم تر و جوان تر به شما ببخشد. مزوبوتاکس همچنین می‌تواند اندازه منافذ و تولید چربی و تعریق صورت را کاهش دهد. این روش مشابه بوتاکس است زیرا به پوست شما سم بوتولینوم تزریق خواهد شد و اما از میکرونیدل و مقدار کمی بوتاکس رقیق شده استفاده می‌شود.

بوتاکس استفاده گسترده تری در صورت شما دارد و معمولاً در ناحیه T تزریق می‌شود. برخلاف بوتاکس در مزوبوتاکس بوتولین در عضلات تزریق نمی‌شود.در عوض بوتولین، به سطح عمیق تری از پوست یا درم تزریق می‌شود و نتیجه آن شامل:
• صاف شدن فوری صورت
• کوچک تر کردن منافذ
• کاهش تعریق
3 تا 6 ماه بعد از درمان های مزوبوتاکس پوست شما به تدریج به حالت عادی برمی گردد و در صورت تمایل می‌توانید مجدداً درمان را تکرار کنید.

چه کسی کاندیدای خوبی برای مزوبوتاکس است؟

قبل از انجام مزوبوتاکس، پزشک تاریخچه پزشکی شما را بررسی می‌کند تا مشخص شود که شما کاندیدای خوبی هستید یا خیر. اگر قبلاً بوتاکس انجام داده اید و عوارضی نداشتید، احتمالاً مشکلی با مزوبوتاکس ندارید. اما اگر در گذشته واکنش آلرژیک به بوتاکس داشته اید، نباید تحت درمان مزوبوتاکس قرار بگیرید، زیرا ممکن است یک واکنش مشابه را تجربه کنید.

همچنین، اگر به لیدوکائین حساسیت دارید، نباید مزوبوتاکس کنید. مزوبوتاکس برای افرادی که بیماری‌های عصبی-عضلانی مانند آتروفی عضلانی نخاعی و اسکلروز جانبی آمیوتروفیک (ALS) دارند، توصیه نمی‌شود. در صورت بارداری یا شیردهی، نباید از مزوبوتاکس استفاده کنید.

روند انجام مزوبوتاکس

مزوبوتاکس روشی نسبتاً سریع است و حدود 30 دقیقه طول می کشد. در طی انجام مزوبوتاکس احساس می کنید که سوزن های ریزی وارد پوستتان می‌شود. پزشک قبل از شروع مزوبوتاکس بی حسی موضعی روی ناحیه درمان اعمال می‌کند.

دستورالعمل های قبل از درمان با مزوبوتاکس
• برای جلوگیری از کبودی، حدود 3 تا 7 روز قبل از مزوبوتاکس از رقیق کننده های خون خودداری کنید. رقیق کننده خون شامل: ایبوپروفن، آسپرین، روغن ماهی و مکمل های ویتامین E هستند.
• از محصولات ضد پیری مانند آن‌هایی که حاوی اسید گلیکولیک و رتینول هستند، قبل از مزوبوتاکس استفاده نکنید.
• الکل هم رقیق کننده خون است؛ بنابراین 24 ساعت قبل از مزوبوتاکس از نوشیدنی‌های الکلی خودداری کنید.
• صورت خود را طبق معمول هر رور تمیز کنید، اما آرایش نکنید.

دستورالعمل های بعد از درمان با مزوبوتاکس
یکی از مزایای مزوبوتاکس این است که سرپایی انجام می‌شود و بعد از عمل می‌توانید به فعالیت های روزمره خود بپردازید. اقدامات احتیاطی که بعد از درمان با مزوبوتاکس باید انجام شود:

• حداقل دو ساعت بعد از عمل مزوبوتاکس به حالت ایستاده بمانید. دراز نکشید و خم نشوید.
• حداقل تا 24 ساعت بعد از مزوبوتاکس از فعالیت های بدنی خودداری کنید.
• حداقل تا 24 ساعت پس از مزوبوتاکس، از آرایش و سایر محصولات آرایشی بپرهیزید.
• حداقل تا 24 ساعت پس از مزوبوتاکس، ایبوپروفن، آسپیرین، مکمل های ویتامین E یا روغن ماهی مصرف نکنید.

آیا مزوبوتاکس عوارض جانبی دارد؟

مزوبوتاکس بی خطر است، مگر اینکه به مواد تشکیل دهنده تزریق مزوبوتاکس حساسیت داشته باشید. علائم واکنش آلرژیک عبارتند از:
• ورم
• کهیر
• خارش
قرمزی خفیف بعد از عمل مزوبوتاکس طبیعی و موقتی است و معمولاً طی یک ساعت بهبود می یابد. اگر بعد از شروع درمان، قرمزی، کبودی یا تورم را تجربه کردید، به پزشک خود اطلاع دهید.

چگونه یک پزشک مناسب برای مزوبوتاکس بیابیم؟

پزشکانی که می‌توانند تزریق مزوبوتاکس را انجام دهند عبارتند از:
• متخصص پوست
• جراحان پلاستیک
• چشم پزشکان
• متخصص گوش و حلق و بینی

اگر یکی از بستگان یا دوستانتان نتیجه خوبی در تزریق آن گرفته می‌توانید نام پزشکش را بپرسید. پس از انتخاب یک پزشک مناسب، یک جلسه مشاوره با پزشک داشته باشید و سؤالات خود را بپرسید.

سؤالات متداولی که از پزشک باید بپرسید، شامل موارد زیر است:
مزوبوتاکس چگونه انجام می‌شود؟
آیا مزوبوتاکس دردناک است؟
چه زمانی به نتیجه می رسم؟
درمان مزوبوتاکس چه احساسی دارد؟
چگونه باید برای مزوبوتاکس آماده شوم؟

هزینه ی انجام مزوبوتاکس

جزء عمل های زیبایی محسوب می‌شوند، بنابراین بیمه معمولاً هزینه را پوشش نمی دهد. هزینه ی آن بسته به موقعیت جغرافیایی و پزشک شما متفاوت خواهد بود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.