10 مشکل پوستی زنان حل شد!

احتمالا شما هم در طول زندگی خود یک یا چند مشکل پوستی داشتید که تاب و تحمل آن را نداشتی. مثل لکه‌ها یا واریس ها. در اینجا قراره با انواع مشکلات پوستی و نحوه کنترل آن‌ها آشنا شویم:
همه خانم ها دوست دارند بهترین پوست را داشته باشند و تحمل آکنه ، واریس ، لکه‌های سنی ، خال و… برایشان بسیار سخت است. ما در مورد 10 مشکل پوستی که زنان با آن‌ها روبرو هستند، از متخصصین پوست سوال کردیم. حتما توجه کنید که چه عواملی باعث ایجاد مشکل پوستی می‌شود و بهترین راه هایی که شما و متخصص پوست می‌توانید انجام دهید چیست؟

1. آکنه

چگونه اتفاق می‌افتد: دکتر هوارد سوبل، پزشک متخصص پوست ، می‌گوید: آکنه یک مشکل شایع است و حدود 20٪ از افراد را تحت تأثیر قرار می‌دهد.

آکنه بزرگ‌سالان در صورت ، پشت و سایر نواحی، توسط عوامل مختلفی ایجاد می‌شود:
• باکتری‌هایی به نام پروپیونی باکتریوم آکنه باعث قرمزی و التهاب می‌شوند
• سلول‌های پوستی چسبنده که منافذ پوست را مسدود می‌کنند
• تولید بیش‌ازحد چربی
• میزان بالای هورمون آندروژن در بدن
• تحت فشار بودن نواحی بدن مثل پوشیدن لباس‌های تنگ

راه‌حل: متخصص پوست و مو در میامی می‌گوید: با این چند روش می‌توانید لکه‌های بدن خود را برطرف کنید:

1. برای مسدود کردن منافذ، صبح‌ها صورت خود را با اسید سالیسیلیک بشویید و به دنبال آن برای مبارزه با باکتری‌ها از بنزوئیل پراکسید موضعی (محلول‌های بدون نسخه 2.5٪ -10٪) استفاده کنید. اگر آکنه متوسط یا شدید یا مقاوم دارید، از آنتی‌بیوتیک‌های موضعی (یا در بعضی موارد خوراکی) استفاده کنید.

2. در شب از همان محلول شست و شوی صورت سالیسیلیک اسید یا یک پاک‌کننده ملایم استفاده کنید. به‌اندازه یک نخود رتینوئیدی مانند دیفرین یا تازوراک بر روی منطقه آسیب‌دیده بمالید تا سلول‌های مرده پوست جدا شود و منافذ بسته شود.

یک روش مقرون‌ به‌ صرفه برای آکنه‌های خفیف تا متوسط، استفاده از ژل ایپیدیو( ترکیبی از دو داروی بنزوئیل پراکسید و آداپلن) به‌صورت یک‌بار در روز است.

داروهای ضدبارداری خوراکی و داروهای ضد آندروژن مانند اسپیرونولاکتون (آلداکتون) می‌توانند به کنترل آکنه‌های ناشی از هورمون کمک کنند.

آکنه بدن چیست؟ علت آن همان باکتری‌های آکنه صورت است ، اما در اثر تعریق هنگام ورزش تشدید می‌شود. برای جلوگیری از بروز آکنه در نواحی از بدن که دسترسی به آن سخت است مثل کمر ، بدنتان را با بنزوئیل پراکسید یا اسید سالیسیلیک اسید بشویید و با یک لیف سلول‌های مرده پوست را از بین ببرید.

"<yoastmark

2. لکه‌های سنی یا کبدی

چطور اتفاق می‌افتد: لکه‌های خورشیدی، دسته‌ای از لکه‌های قهوه‌ای هستند که با سن و کبد فرد ارتباطی ندارند و در اثر آسیب ماوراءبنفش ایجادشده‌اند. ملانوسیت ها – سلول‌هایی هستند که ملانین تولید می‌کنند و به پوست رنگ می‌دهند – اگر این سلول‌ها با افزایش سن آسیب ببینند و بیشتر رنگ‌دانه تولید کنند ، درنهایت این رنگ دانه ها تجمع می یابند. با تجمع این رنگ‌دانه‌ها در نواحی از بدن که معرض آفتاب قرار دارد، لکه ها ظاهر می شوند.

راه‌حل: محصولی برای روشن‌تر کردن پوست و لایه‌برداری استفاده کنید. هیدروکینون مثل تری لوما ، یک کرم سفیدکننده موضعی است که تولید ملانین را مهار می‌کند و لکه‌های سنی محو می‌شوند. بامان می‌گوید: پوست بعد مدتی به هیدروکینون عادت می‌کند. به همین دلیل بیماران وی برای شروع از یک تا دو تیوب تری لوما و سپس از رتین Aاستفاده می‌کنند.

رتینوئیدها مانند رتین A باعث سرعت بخشیدن تکثیر و ترمیم سلولی و پاک‌سازی سلول‌های مرده می‌شود. از دیگر گزینه‌های خوب برای لایه‌برداری پوست می‌توان به لایه‌بردارهای شیمیایی و میکرودرم ابریژن اشاره کرد که برای رفع منافذ ریز پوست و لکه‌ها استفاده می‌شود.

برای رفع لکه‌های سنی سرسخت به 3-4 جلسه درمان با IPL زیر نظر پزشک متخصص نیاز است تا لکه‌ها محو شوند. بعد از درمان، از ضد آفتاب استفاده کنید، چون در مرحله اول، بهترین راه برای جلوگیری از لکه‌های سنی استفاده از ضد آفتاب است.

مشکل پوستی
مشکل پوستی

3. اسکارها

چگونه اتفاق می‌افتند: اسکارها نتیجه آسیب به کلاژن و الاستین پوست هست. تروما مثل جراحی‌ ، آسیب‌دیدگی‌ و حتی آکنه‌های شدید می‌تواند باعث ایجاد اسکارها شوند.

راه‌حل: اگر اسکارها جدید و کمتر از یک سال ایجادشده باشند، قابیلت درمان دارند در غیر این صورت اگر زمان زیادی از آن‌ها گذشته باشد درمان امکان‌پذیر نیست. جای اسکارهایی که نازک، صاف و سفید است گاهی با لیزر فراکسل قابل‌درمان است. وقتی پوست بهبود می‌یابد ، محکم‌تر می‌شود.

تزریق‌های استروئیدی می‌توانند ظاهر اسکارهای کلوئیدی را بهبود بخشد. افراد مسن ممکن است مجبور به جراحی شوند.اسکارهای قرمزرنگ را می‌توان با لیزر عروقی که رگ‌های خونی را هدف قرار می‌دهد ، درمان کرد تا کمرنگ شود.

لیزرهای فراکسل و فیلرهای تزریقی مانند رستیلن که تولید کلاژن را تحریک می‌کنند، به پر کردن نواحی توخالی ناشی از آکنه کمک می‌کنند. در بعضی موارد، آن‌ها می‌توانند توسط جراح پلاستیک جراحی شوند.

4. برس مارک

چگونه اتفاق می‌افتد: برس مارک‌ها سلول‌های پیگمنت بسیار رشد یافته‌ای هستند که به‌صورت لکه‌هایی در زمان تولد پدیدار می‌شوند و بعضی از آن‌ها باگذشت زمان محو می‌شوند. این لکه‌ها بی‌ضرر هستند و نیازی به درمان ندارند اما می‌توانید آن‌ها را از بین ببرید. اگر این لکه‌ها قهوه‌ای تیره باشد، باید توسط متخصص پوست بررسی شود چون‌که احتمال دارد ملانوم باشد( نوعی سرطان کشنده پوست) تبدیل شود.

راه‌حل: انواع لیزرها می‌توانند پیگمان ها را هدف قرار داده و از بین ببرند. لیزر عروقی مانند وی بیم می‌تواند لکه‌های پورت واین را از بین ببرد. جراح پلاستیک می‌تواند برس مارک های قهوه‌ای و تیره را با تیغ بتراشد و یا با جراحی از بین ببرد اما در این روش خطر اسکار وجود دارد. اگر می‌خواهید از یک روش غیرتهاجمی استفاده کنید بهتر است کرم محوکننده درمابلند را که دارای فرمولاسیون ضد آب است، امتحان کنید.

5. رگ‌های واریسی و عنکبوتی

چگونه اتفاق می‌افتد: وریدها دریچه‌هایی دارند که مانع از گردش خون به سمت عقب می‌شوند. هنگامی‌که دریچه‌ها ضعیف شوند ، خون به سمت عقب جریان می‌یابد و باعث برآمدگی‌هایی می‌شود. رگ‌های واریسی اغلب به رنگ آبی و پیچ‌خورده دیده می‌شوند و نزدیک سطح پوست هستند. رگ‌های عنکبوتی اغلب قرمز یا آبی و کوچک هستند و مانند شاخه‌هایی در زیرپوست به نظر می‌رسند.

هر دو رگ در پاها وجود دارند البته رگ‌های عنکبوتی روی صورت هم ظاهر می‌شوند. واریس ها ناشی از وراثت ، آسیب‌های آفتاب ، تغییرات هورمونی (مانند حاملگی) یا روزاسه هستند.

راه‌حل:
استفاده از لیزر پالس دای می‌تواند رگ‌های عنکبوتی ناحیه صورت را از بین ببرد. فرد باید سه ویزیت توسط پزشک متخصص پوست در فواصل یک ماهانه داشته باشد. درمان استاندارد طلایی برای درمان واریس اسکلروتراپی است.

پزشک پس از ارزیابی ورید از طریق سونوگرافی، ماده‌ای مانند گلیسیرین را به واریس (3تزریق در هر سری) تزریق می‌کند. این روش باعث می‌شود تا رگ سریعاً در طی چند هفته بهبود یابد. باید تا یک هفته بعد از هر درمان جوراب ساق بلند بپوشید.

راهی برای جلوگیری از واریس وجود دارد؟
ورزش منظم ، مانند پیاده‌روی یا دویدن ، باعث افزایش کشش و گردش خون در پا می‌شود. وسایل سنگین بلند نکنید، چهارزانو نشینید و به مدت طولانی نایستید.

6. لکه‌های سفید

چگونه اتفاق می‌افتند: خورشید می‌تواند با آسیب سلول‌های تولیدکننده ملانین [ملانوسیت ها]باعث ظهور لکه‌های سفید بر روی پاها ، بازوها و دستان شما شود. لکه‌های سفید همچنین ممکن است نشانه‌ی بیماری پوستی جدی ویتیلیگو(پیسی) باشد که به‌تدریج بزرگ‌تر می‌شوند. علت ایجاد ویتیلیگو متنوع است و هنوز به درمان مشخصی برای آن دست نیافته‌اند، یکی از علل آن خود ایمنی است: بدن آنتی‌بادی‌هایی را تولید می‌کند که به سلول‌های پیگمنت حمله کرده و آن‌ها را از بین می‌برد و باعث می‌شود پوست به‌تدریج کم‌رنگ شود.

راه‌حل : برای تشخیص اینکه آیا ویتیلیگو دارید یا خیر ، بلافاصله به متخصص پوست مراجعه کنید. هیچ درمانی برای این اختلال وجود ندارد، اما یکسری از درمان‌ها می‌توانند برخی از ملانوسیت ها را بازیابی کنند. به‌عنوان‌مثال ، سورولن موضعی یا خوراکی، با اشعه ماوراءبنفش واکنش نشان می‌دهد تا پوست تیره شود. گزینه دیگر: یک پماد ضدالتهابی به نام پروتوپیک است که پاسخ ایمنی را سرکوب کرده و از حمله آنتی‌بادی‌ها به سلول‌های پیگمنت جلوگیری می‌کند و باید روزانه دو بار استفاده شود. همچنین می‌توانید از کرم محوکننده درمابلند استفاده کنید.

7. ترک پوست یا استرچ مارک

از دیگر موارد مشکل پوستی زنان می باشد. چگونه اتفاق می‌افتد: افزایش( دوران بارداری ) و یا کاهش سریع وزن ، پوست را تا حدی می‌شکند و مثل یک باند لاستیکی خاصیت ارتجاعی خود را از دست می‌دهد. درنتیجه شیارهای صورتی مایل به قرمز یا بنفش روی سینه‌ها ، باسن ، شکم و کمر ظاهر می‌شود.

راه‌حل : زمانی که ترک‌ها تازه و قرمزرنگ باشند، بهتر درمان می‌شوند. مرطوب‌کننده ها باعث استحکام پوست شده و به کاهش ترک‌های پوستی کمک می‌کنند. علاوه براین کرم رتینوئید مانند رتینAهم مؤثر است زیرا با افزایش تکثیر ، ترمیم سلولی و تحریک کلاژن سازی ، به ترمیم ترک‌ها کمک می‌کند. یک گزینه گران‌تر! درمان با لیزر فراکسل ، باعث تحریک کلاژن سازی و تولید الاستین می‌شود تا به رفع ترک‌ها کمک کند.

مشکل پوستی
مشکل پوستی

8. روزاسه

چگونه اتفاق می‌افتد: علت این بیماری آزاردهنده‌ی پوستی مشخص نیست، اما می‌تواند خود را به چند شکل نشان دهد: برافروختگی صورت (ازجمله قرمزی روی گونه‌ها و بینی) ، برجستگی‌هایی مثل آکنه ، رگ‌های خونی گشاد شده در نزدیکی سطح پوست و برجستگی‌های متورم در امتداد بینی و چشم. هیچ درمانی برای روزاسه وجود ندارد ، اما می‌توانید آن را کنترل کنید و از بدتر شدن آن جلوگیری کنید.

راه‌حل‌ها: از پاک‌کننده و مرطوب‌کننده های ضدالتهابی برای کمک به کاهش قرمزی استفاده کنید (مانند مرطوب‌کننده روزانه آوینو اولترا کالمینگ و لوسیون کامل روزانه یوکرین ردنس ریلیف). بهانه‌ای برای نوشیدن قهوه ! کافئین به بستن رگ‌های گشاد شده پوستی کمک می‌کند.

از محرک‌ها جلوگیری کنید: از خورشید (همیشه از ضد آفتاب استفاده کنید) ، دمای گرم و سرد ، غذاهای پر ادویه و نوشیدنی‌های الکلی.
برای موارد متوسط تا شدید روزاسه از درمان‌های موضعی مانند استفاده از فیناشیا و متروژل ضد میکروب یا آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی استفاده کنید تا التهاب و برجستگی‌های شبیه آکنه را کاهش دهید.

درمان با لیزر IPL بسته به‌شدت بیماری ، می‌توانند رگ‌های خونی و قرمزی صورت را در یک تا پنج جلسه از بین ببرد.

9- موهای درون روییده (Ingrown)

چگونه اتفاق می‌افتند: علت آن ایجاد منافذ بعد از اصلاح و اپیلاسیون مو است. بعد از شروع رشد مو، مو روییده به داخل پوست اطراف فولیکول نفوذ می‌کند. در موارد دیگر، مو پیچ‌خورده و به داخل پوست می‌رود. در آکنه، باکتری‌ها می‌توانند آن را آلوده کرده و باعث ایجاد درد ، قرمزی و چرک شوند.

راه‌حل‌ها: موچین را کنار بگذارید. از ایجاد اسکار جلوگیری کنید و موهای گیر افتاده را از سطح پوست آزاد کنید. برای این کار:
• ابتدا یک کیسه حمام را در آب گرم خیس کنید و همراه با کمپرس گرم آن را روی موهای درون روییده بمالید. با این روش پوست نرم می‌شود تا مو بتواند خارج شود. اگر این روش جواب نداد، هنگام دوش گرفتن، از یک لیف نرم همراه با یک‌لایه بردارشیمیایی مانند آلفا هیدروکسی اسید یا سالیسیلیک اسید در آن محل استفاده کنید.

• اگر محل آن ملتهب و دارای چرک است، بر روی آن بنزوئیل پراکسید بمالید تا باکتری‌ها را بکشد.
بعداً، آن را با تیغ بتراشید و با لیزرهایی مانند الکساندرایت آن را درمان کنید. این موها ظرف 2تا3جلسه از بین می‌روند و به‌احتمال کمی دوباره ایجاد شوند.. البته قبل از انجام این کار با یک پزشک متخصص مشورت کنید.

10. خال

چگونه اتفاق می‌افتد: در افراد باپوستی روشن شایع‌تر هستند. اگرچه بیشتر خال‌ها خطرناک نیستند ، برخی از آن‌ها می‌توانند به ملانوم ، نوعی سرطان کشنده پوست تبدیل شوند. در چه مواردی به پزشک مراجعه کنیم:
خال‌های نامتقارن (نیمی از خال برخلاف نیمه دیگر)،
دارای یک مرز ناهموار و دورنگه (مثل برنز و سیاه)
بزرگ‌تر از یک مدادپاک‌کن
تغییر اندازه، شکل یا رنگ آن.

راه‌حل: همه خال‌ها پیش ساز سرطان پوست نیستند و ممکن است نیازی به برداشتن آن‌ها نباشد. سالانه خال‌ها باید توسط متخصص پوست بررسی شود و در صورت داشتن سابقه شخصی یا خانوادگی سرطان پوست، دو بار در سال باید این اقدام انجام شود.
اگر متوجه یك خال شدید که به‌طور ناگهانی رشد كرده، تغییر رنگ داده و یا خونریزی می‌کند فوراً به پزشک مراجعه کنید زیرا این مشکل پوستی و تغییرات می‌تواند نشانه‌ی ملانوما باشد. اگر پزشک مشکوک به سرطان پوست باشد، با استفاده از بی‌حسی موضعی از آن ناحیه بیوپسی می‌گیرد تا مشخص شود آیا سرطانی هست یا خیر.

"<yoastmark
مشکل پوستی

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.