چگونه پسوریازیس پوست سر را تشخیص بدهیم

پسوریازیس پوست سر مانند سایر انواع پسوریازیس است ولی با این تفاوت که فقط در پوست سر ایجاد می شود. می توانید در خانه هم آن را تا حدی تشخیص بدهید، ولی برای تشخیص قطعی و درمان باید به پزشک مراجعه کنید. پسوریازیس ممکن است شبیه شوره سر به نظر برسد و باید تفکیک این دو را بلد باشید.

a. به دنبال علائم باشید.

1. به لکه های قرمز توجه کنید. پسوریازیس معمولاً به صورت لکه های قرمز یا پولک های نقره ای یا سفید ظاهر می شود. در پوست سر خود به دنبال این لکه ها باشید، زیرا این علائم از اولین علائم پسوریازیس هستند. ممکن است این لکه ها کل پوست سر شما را درگیر کرده باشند یا فقط به صورت چند لکه کوچک باشند.

۲. یکی دیگر از علائم پسوریازیس، خارش است ، بنابراین اگر مچ خود را در حال خاراندن لکه های قرمز سر خود گرفتید، به احتمال زیاد به پسوریازیس مبتلا هستید. همه مبتلایان به پسوریازیس احساس خارش ندارند.

پسوریازیس
پسوریازیس

۳. به درد خود توجه کنید. پسوریازیس اغلب پوست سر را ملتهب و دردناک خواهد کرد. ممکن است احساس سوزش کنید. ممکن است احساس سوزش و درد کلی باشد و این حس با فشار دادن پوست یا دست زدن به مو شدید تر شود.

4 مراقب پوسته پوسته شدن و خونریزی باشید. از آنجا که پسوریازیس باعث پوسته پوسته شدن و پولکی شدن پوست سر می شود ، ممکن است متوجه وجود پولک های ریز و سفید بر روی موهای خود شوید. علاوه بر این ممکن است در اثر پوسته ریزی خونریزی کنید ، به خصوص اگر این نقاط را بخارانید، با این کار به پوست سالم هم آسیب می زنید!

5 به دنبال لکه در نقاط دیگر بدن خود باشید. اگر به پسوریازیس سر مبتلا هستید ، احتمالاً در قسمت های دیگر بدن هم می توانید علائم پسوریازیس را ببینید. به دنبال علائم مشابه در قسمت های دیگر بدن خود باشید و بررسی کنید که آیا لکه ها از خط رویش مو بیرون زده اند یا نه.

b. مراجعه به پزشک

1 به پزشک مراجعه کنید. حتی پزشک عمومی هم قادر به تشخیص قطعی پسوریازیس پوست سر خواهد بود. اگر پزشک عمومی از تصمیم گیری خود مطمئن نباشد ، شما را به متخصص پوست ارجاع می دهد. در هر صورت ، شما نیاز به یک چکاپ کامل دارید تا بتوانید با درمان پیش بروید.

2 انتظار معاینه فیزیکی را داشته باشید. معاینه فیزیکی راه اصلی تشخیص پسوریازیس پوست سر توسط پزشک است. پزشک از شما شرح حال می گیرد ، و وضعیت پوست سر شما را بررسی خواهد کرد تا بتواند ابتلا شما به پسوریازیس را تشخیص بدهد.

3 ممکن است به بیوپسی نیاز داشته باشید. گاهی اوقات ممکن است پزشک از شما بیوپسی پوست را بخواهد. با این حال معمولا نیازی به بیوپسی برای تشخیص پسوریازیس نیست. معمولاً زمانی به بیوپسی نیاز است تشخیص بیماری در هاله ای از ابهام باشد. در این حالت ، نمونه کوچکی از پوست سر گرفته شده و به آزمایشگاه فرستاده می شود تا بیماری شما به طور قطعی تشخیص داده شود.

 

پسوریازیس
پسوریازیس

4. برنامه درمانی خود را دنبال کنید. پزشک معمولا یک برنامه درمانی را پیشنهاد می کند. ممکن است شامپو مخصوص درمان پسوریازیس را تجویز کند. البته شامپو های تار یا شامپو های حاوی اسید سالیسیلیک هم از دیگر گزینه های درمانی هستند. همچنین ممکن است پزشک کرم یا سایر فرآورده های درمانی موضعی ، به صورت استروئیدی و یا غیر استروئیدی، را تجویز کند.
• حتما شامپو را فقط به پوست سر خود بزنید. شامپو تا حد ممکن با ساقه مو تماس نداشته باشد.
• پزشک ممکن است به ضایعات پوستی شما استروئید تزریق کند تا سرعت پیشرفت بیماری را کاهش بدهد.
• سایر روش های درمانی شامل مواردی مثل نور ماوراء بنفش ، رتینوئیدهای خوراکی (نوعی از آنالوگ ویتامین A) و داروهای ضد میکروبی (در صورت بروز عفونت قارچی) است.

.c تشخیص پسوریازیس از شوره سر

1. به دنبال پوست های زرد رنگ باشید. شوره سر که به درماتیت سبورئیک معروف است ، اغلب به رنگ زرد مایل به سفید است. بنابراین، سعی کنید پوسته های روی سر خود را بررسی کنید. اگر این پوسته ها سفید نقره ای هستند ، احتمالاً به پسوریازیس مبتلا هستید. اگر مایل به زرد باشند، نشان دهنده ی شوره سر هستند.

۲. خشک بودن یا چرب بودن پوسته ها را بررسی کنید. پسوریازیس اغلب نسبتاً پودر مانند یا خشک است ، بنابراین تکه های روی سر خود را بررسی کنید. اگر این تکه ها حالت چرب داشتند، احتمالا نشان دهنده شوره سر هستند. حتی با نگاه کردن به این پوسته ها می توانید چرب یا خشک بودن آن ها را تشخیص بدهید.

۳. به محل این تکه ها توجه کنید. شوره معمولاً از خط رویش مو خارج نمی شود و نزدیک پوست سر می ماند. بنابراین ، اگر متوجه گسترش این تکه ها به خارج از خط رویش مو خود شدید ، نشان دهنده ی پسوریازیس است. اگر این پوسته ها نزدیک خط رویش مو بودند ، باز هم ممکن است نشان دهنده ی پسوریازیس باشد.

۴. باید پوست خود را از نظر کچلی بررسی کنید. کچلی یا ریزش مو ممکن است با پسوریازیس یا شوره سر نیز اشتباه گرفته شود. کچلی باعث ایجاد طاسی روی پوست سر می شود که علائم مشابه شوره سر یا پسوریازیس یعنی خارش و پوسته پوسته شدن را دارد. با این حال ، کچلی یک عفونت قارچی است ، که نیاز به درمان با داروهای ضد قارچی دارد.
به پزشک مراجعه کنید تا دلیل پوسته پوسته شدن را به طور قطعی تشخیص بدهد.

 

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.