چگونه از نرم کننده ها استفاده کنیم؟

نرم کننده معمولاً دومین مرحله در شستشوی مو هستند. درحالی‌که شامپوها مخصوص پاک‌سازی عرق، سلول‌های مرده پوست و محصولات مو هستند، نرم‌ کننده‌ ها باعث می‌شوند موها نرم‌تر شده و راحت‌تر شانه شوند. همچنین از تارهای مو در برابر آسیب محافظت می‌کند. با توجه به اینکه از مواد شیمیایی در شامپوها استفاده می‌شود، استفاده مکرر از آن‌ها باعث خشکی و زبری موهای شما خواهد شد.

نرم‌کننده‌ها دارای الکل‌های چرب، مرطوب‌کننده ها و روغن‌ها هستند تا موها نرم و انعطاف‌پذیر شوند. برخی از نرم‌کننده‌ها حاوی پروتئین هستند و می‌توانند به‌طور موقت به موخوره‌ها بچسبند و برخی دیگر دارای مواد ضخیم کننده هستند تا موها پرپشت شوند. موهای خشک و آسیب‌دیده می‌توانند ایستا و ساکن باشند زیرا بار منفی دارد. مواد تشکیل‌دهنده نرم‌کننده‌ها بار مثبت دارند، بنابراین آن‌ها به مو چسبیده و حالت ساکن موها را کاهش داده و حالت پذیر می‌کند. هنگام انتخاب نرم‌کننده دقت کنید تا سازگار باپوست و موی شما باشد. فرمولاسیون‌های مختلف مزایا و اثرات جانبی متفاوتی دارند.

نحوه استفاده از نرم‌کننده مو

1- موها را بشویید به‌طوری‌که به‌خوبی آبکشی شود تا بقایای شامپو از بین موها پاک شود.
2- مقداری از نرم‌کننده را بردارید با توجه به دستور بطری آن.
3- مقداری از آن را کف دست ریخته، دست‌ها را مالش داده سپس روی تار مو مالیده و به آهستگی ماساژ دهید. دقت شود که نرم‌کننده را به‌هیچ‌عنوان روی پوست سر ماساژ ندهید.
4- با انگشتان دست یا یک شانه دندانه‌دار موها را شانه کنید تا نرم‌کننده به موهای شما آغشته شود.
5- بگذارید چنددقیقه‌ای (معمولاً یک دقیقه) روی موهای شما باقی بماند( بسته به دستورالعمل آن).
6- سپس موهای خود را آبکشی کنید.

نرم کننده
نرم کننده

نحوه استفاده از نرم‌کننده‌های leave-in

هنگام استفاده از نرم‌کننده‌های leave-in نیازی به آبکشی نیست و باید به‌طور کامل روی موها بمانند. تولیدکنندگان می‌گویند که نرم‌کننده‌ها ممکن است با ماندن آن‌ها روی موهای شما، رشد موها را تقویت کند و از موها در برابر حرارت محافظت کند. استفاده از این نوع نرم‌کننده‌ها می‌تواند برای موهای طبیعی و سالم مفید باشد.

برای استفاده از آن مراحل زیر انجام شود:
1- پس از شامپو کردن، مو به‌خوبی آبکشی شود تا بقایای شامپو از بین موها پاک شود و آب اضافی مو گرفته شود.
2- مطابق دستورالعمل روی بطری از نرم‌کننده استفاده کنید.
3- مقداری از آن را کف دست ریخته، دست‌ها را مالش داده سپس روی تار مو مالیده و به آهستگی ماساژ دهید. دقت شود که نرم‌کننده را به‌هیچ‌عنوان روی پوست سر ماساژ ندهید.
4- بگذارید موهای شما خشک شود.

نحوه استفاده از شامپوی نرم‌کننده

این شامپویی است که حاوی نرم‌کننده است. برای صرفه‌جویی در وقت و هزینه، می‌توانید از شامپوی 2 در 1 استفاده کنید. باوجوداینکه شامپو 2 در 1 بسیار مؤثر است اما این شامپو هدفی متضاد نرم‌کننده دارد. پیشرفت‌ها باعث شده است که هر دو به‌یک‌باره انجام شوند اما در نظر داشته باشید که نتایج شما ممکن است متفاوت باشد.
برای استفاده از شامپوی 2 در 1:
1- ابتدا موهای خود را آبکشی و مرطوب کنید.
2- محصول را روی تمام سر و موهای خود بمالید، از ریشه تا نوک.
3- موهای خود را کاملاً بشویید.
4- بعد از شست‌وشو باید موهای شما تمیز و کمی نرم باشند.

نحوه استفاده از نرم‌کننده‌های عمیق

نرم‌کننده‌های عمیق برای موهایی که به‌طور مرتب دکلره و رنگ می‌شوند و یا اتو می‌شوند، مفید است. چراکه این روش‌ها می‌توانند صدمات زیادی به تار مو وارد کنند. فقط یک‌بار در هفته از نرم‌کننده‌های عمیق استفاده کنید.

برای استفاده از نرم‌کننده‌های عمیق:
1. برچسب روی بطری محصول را بخوانید تا بدانید که موهایتان هنگام استفاده از آن باید مرطوب باشد یا خشک.
2. نرم‌کننده را در انتهای موهای خود بمالید.
3. طبق مدت‌زمان مشخص‌شده در برچسب محصول( از 10 تا 30 دقیقه) بگذارید روی سر باقی بماند.
4. موهایتان را آبکشی کنید.

چه کسی باید از نرم‌کننده استفاده کند؟

هرکسی که موهای خود را می‌شوید احتمالاً باید از نرم‌کننده هم استفاده کند. نرم‌کننده طبیعی که پوست سر شما به نام سبوم تولید می‌کند، توسط شامپو از بین می‌رود. افرادی که موهای خشک دارند و یا آن‌هایی که مرتب موهای خود را رنگ و اتو می‌کنند باید از نرم‌کننده‌ها استفاده کنند. حتی افرادی که از هدبندها و.. استفاده می‌کنند، باگذشت زمان موهایشان آسیب می‌بیند و ظاهری زمخت و وز پیدا خواهد کرد، این افراد هم باید از نرم‌کننده استفاده کنند.

انتخاب نرم‌کننده مناسب موهای شما

در هنگام انتخاب نرم‌کننده مناسب، نوع مو و انواع روش‌های styling خود را در نظر بگیرید. برای درمان بهتر، موهای با بافت‌های مختلف به مواد مختلفی نیاز دارند. اگر هرروز موهای خود را سشوار و رنگ می‌کنید، موهای شما به مرطوب‌کننده هم احتیاج دارد.

درمان موهای رنگ‌شده

دکلره و رنگ کردن موها باعث آسیب موها خواهد شد. به دنبال شامپو و نرم‌کننده‌های مخصوص موهای رنگ‌شده باشید. از آرایشگرها هم می‌توانید مشورت بگیرید.

بافت مو

برخی از افراد موهای ضخیم‌تری نسبت به سایرین دارند. اگر موهای شما ضخیم است بهتر است به دنبال نرم‌کننده‌ی قوی باشید تا از موهای شما محافظت کرده و آن را بهبود بخشد.

موهای فر

موهای مجعد و فر می‌توانند مستعد خشکی و وز شدن باشند. اگر موهای فر دارید سعی کنید نرم‌کننده را به‌طور یکنواخت بر روی سرخود بمالید. یک شانه دندانه پهن بردارید و بعد از استفاده از نرم‌کننده از آن استفاده کنید.

نرم کننده
نرم کننده

عوارض جانبی و احتیاط‌های استفاده از نرم‌کننده‌ها

استفاده از نرم‌کننده باید عوارض جانبی کمی داشته باشد. اگر مستعد آکنه هستید سعی کنید هنگام استفاده از نرم‌کننده‌ها آن را از پوست خود دورنگه دارید. اگرچه واکنش‌ها نادر هستند اما حواستان به محصولی پوست سر شما را تحریک کرد، باشد. ممکن است چشم و یا بینی شما دچار سوزش مختصری شود.

نحوه استفاده از روغن نارگیل به‌عنوان نرم‌کننده‌ی مو

روغن نارگیل (و همچنین روغن بادام، آووکادو و روغن جوجوبا) گزینه‌های پرطرفدار برای نرم‌کنندگی موی سر هستند و بسیاری از این موارد بی‌خطر و ارزشمندند. این روغن‌ها مواد افزودنی کمتری همچون رنگ و عطر دارند. استفاده از روغن‌های طبیعی ممکن است بهتر از یک نرم‌کننده عمیق عمل کند. به مدت یک هفته از روغن استفاده کنید تا ببینید که موهای شما چگونه واکنش نشان می‌دهد. حتماً برچسب‌ها را با دقت بخوانید تا مطمئن شوید روغن 100٪ خالص دارید.

شستن مو فقط با نرم‌کننده

افرادی که موهای خیلی خشک دارند ممکن است ترجیح دهند به‌هیچ‌وجه از شامپو استفاده نکنند. به این روش Co-washing گفته می‌شود. Co-washing موها را نرم می‌کند، خصوصاً موهایی که مستعد شکستگی هستند. هر دو هفته یک‌بار از شامپوی شفاف کننده استفاده کنید. اگر علاقه‌مند هستید، Co-washing کم‌خطر است و ارزش امتحان کردن را دارد.

سخن پایانی

انواع مختلفی از نرم‌کننده‌ها و روش‌های استفاده از آن‌ها وجود دارد که به نیاز شما بستگی دارد. اگرچه ممکن است یک روش درمانی کاملاً آرایشی به نظر برسد، اما استفاده روزانه از نرم‌کننده برای همه افراد به‌منظور حفظ سلامت و تقویت موهایشان توصیه می‌شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.