همه چیز درباره لیپوساکشن

لیپوساکشن یک عمل جراحی زیبایی است که در آن چربی از نواحی مشخصی از بدن خارج می شود. لیپوپلاستی یا لیپکتومی با مکش از اسامی دیگر آن است.
لیپوپلاستی مترادف کاهش وزن نیست. با اینکه با این عمل مقداری از چربی بدن خارج می شود ولی هدف آن تغییر شکل و فرم دادن بدن است، به خصوص نقاطی که با رژیم و ورزش خوش فرم نمی شوند.

چه افرادی کاندید مناسبی برای لیپوساکشن محسوب می شوند؟

لیپوساکشن بیشتر برای افرادی مناسب است که نزدیک وزن ایده آل خود هستند اما نقاطی از بدن آن ها به صورت نامتناسب دارای چربی است که با ورزش و رژیم غذایی بر طرف نمی شود.
افراد غیر سیگاری که از سلامتی فیزیکی برخوردار هستند بهترین کاندید های لیپوساکشن محسوب می شوند و نتیجه بهتری از عمل می گیرند.
همچنین افرادی که پوستی با خاصیت ارتجاعی بالا و تراکم عضلانی خوب دارند، شانس بیشتری برای موفقیت آمیز بودن عمل خود دارند. لیپوساکشن به شخصی که وزن زیادی کم کرده است و دچار افتادگی پوست شده است، توصیه نمی شود.

لیپوساکشن
لیپوساکشن

انتظاراتی که نباید از لیپوساکشن داشته باشید

لیپوساکشن نمی تواند ۳۰ کیلو گرم چربی را از بدن خارج کند. به طور کلی میزان چربی که با هر بار جراحی لیپوساکشن از بدن خارج می شود، حدود یک تا ۵ کیلو گرم است.
خارج کردن مقادیر زیاد چربی از بدن، ممکن است با ریسک عفونت، افتادگی پوست و دفرمه شدن بدن همراه باشد.
لیپوساکشن سلولیت را برطرف نمی کند. با این حال، درمان های جدیدتری مثل SmartLipo ، امواج درمانی و Rejuveskin اگر در کنار لیپوساکشن انجام شوند، ممکن است در رفع سلولیت موثر باشند.

خطرات و عوارض لیپوساکشن

مانند هر جراحی دیگری، لیپوساکشن خطرات و عوارض احتمالی دارد. موارد زیر از شایع ترین خطرات لیپوساکشن است:
• خونریزی بیش از حد یا هماتوم
• نکروز (مرگ بافت)
• شکل گیری لخته های چربی
• ریسک بیهوشی
• تورم شدید یا درد
• عدم تقارن و دفرمه شدن بدن
• تغییر در حس لامسه پوست
• ترومبوز وریدی
• عوارض قلبی و ریوی
• آسیب به اعصاب، رگ های خونی، عضلات و اندام ها
• زخم شدن پوست، تغییر رنگ پوست و لکه دار شدن پوست
• نیاز به جراحی اضافی
اگر بعد از عمل در قفسه سینه خود احساس درد داشتید یا دچار تنگی نفس و ضربان قلب غیرطبیعی یا خونریزی بیش از حد شدید، فوراً با جراح خود تماس بگیرید.

جراحی های تکمیلی

از آنجایی که بسیاری از خانمها به لیپوساکشن به عنوان راه حلی برای ایجاد تقارن و تعادل در بدن خود نگاه می کنند، غالباً همراه با لیپوساکشن عمل پروتز یا لیفت سینه را هم انجام می دهند.
افرادی که علاوه بر چربی اضافی، پوست شلی دارند، ممکن است با ابدومینوپلاستی یا لیفت به تناسب اندام برسند. برخی دیگر از افراد ممکن است عمل کوچک کردن سینه (از طریق تکنیک های سنتی یا از طریق لیپوساکشن) را انتخاب کنند.

قبل از عمل لیپوساکشن چه اقداماتی انجام بدهیم؟

جراح شما را معاینه می کند و آزمایش های ضروری پیش از عمل را برای اطمینان از موفقیت آمیز بودن جراحی تجویز می کند. در طول چکاپ، پزشک سابقه بیماری های قبلی و وزن شما را بررسی خواهد کرد.
همچنین جراح احتمالا دستور قطع یا تعدیل مصرف برخی از داروهای خاص مثل آسپرین، داروهای ضد التهاب و مکمل های گیاهی را دو هفته قبل از عمل می دهد.

مراحل عمل لپوساکشن چگونه خواهند بود؟

روز عمل جراح از شما تعدادی عکس می گیرد تا آن ها را با نتیجه عمل مقایسه کند، سپس مناطق مورد نظر را روی بدن علامت می زند.
پرسنل بیمارستان شما را برای عمل آماده می کنند. سرم سطح مایعات بدن را در طول عمل تنظیم می کند. تعدادی مانیتور به شما متصل خواهند شد تا ضربان قلب، فشار خون و میزان اکسیژن خون در طول عمل چک شوند.

در طی عمل بیهوش خواهید بود. گاهی بیمار با بی حسی عمومی بیهوش می شود و در این حالت به خواب عمیق خواهد رفت. با این حال، لیپوسوساکشن ممکن است با ترکیبی از بی حسی موضعی و تزریق آرام بخش انجام شود. جراح بهترین گزینه را به شما توصیه خواهد کرد.
پوست توسط جراح بریده می شود. برای انجام عمل، پزشک برش های بسیار کوچکی (در حدود حدود ۱.۲ تا ۱.۸ اینچ) در پوست ایجاد می کند. البته وقتی نقطه بزرگ تری از پوست مورد هدف باشد، چندین برش لازم است.

چربی با مکش آماده خارج شدن از بدن می شود. لوله های فلزی توخالی کوچکی به نام کانولا از طریق برش ها وارد بدن می شوند. کانولا برای انتقال چربی به مخزن، رو به جلو و عقب حرکت می کند تا چربی به طور کامل از بدن خارج شود.
پوست برش خورده با بخیه بسته می شود. در بعضی موارد، لوله های کوچکی در محل برش قرار داده می شوند تا مایع اضافی تخلیه شود.

لیپوساکشن

بهبود بعد از عمل لیپوساکشن

پس از پایان عمل، به اتاق ریکاوری منتقل می شوید. برای کنترل تورم در مناطق جراحی شده باید لباس فشرده سازی بپوشید تا پوست با فرم جدید بدن مطابقت پیدا کند.
به احتمال زیاد بعد از چند ساعت می توانید مرخص شوید. ولی ممکن است به تشخیص جراح مجبور باشید یک شب در بیمارستان بستری شوید. در تمام مراحل بهتر است همراهی در کنار شما باشد و بعد از مرخص شدن، از شما مراقبت کند.
اکثر بیماران تنها 2 تا 3 روز بعد از عمل می توانند به زندگی روزمره خود برگردند. البته بهتر است از کار یا ورزش شدید حداقل 2 تا 3 هفته اجتناب کنید.

نتیجه عمل چگونه خواهد بود؟

تورم و کبودی بعد از عمل لیپوساکشن تا مدتی مشهود خواهد بود، بنابراین نتیجه عمل حداقل یک تا سه ماه بعد از عمل مشخص نیست.
کبودی طی دو تا چهار هفته از بین می رود، ولی ممکن است برای برطرف شدن کامل تورم شش ماه زمان لازم باشد.
امروزه لیپوساکشن به صورت حرفه ای و با برش های خیلی کوچک انجام می شود و معمولاً با گذشت زمان جای عمل کاملا محو می شود. در نتیجه بعد از عمل اندام تناسبی خواهید داشت.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.