درمان زگیل تناسلی چیست؟

به طور کلی، زگیل تناسلی هیچ علائمی ایجاد نمی کند، اما ممکن است دردناک، خارش دار و ناخوشایند باشد. خوشبختانه، برای زگیل های خارجی تعدادی از درمان ها وجود دارند که می توانند به شما کمک کنند تا دوباره بهبودی خود را به دست آورید.

این روش های درمانی شامل موارد زیر است:
• کرم ، ژل و پماد
• کرایوتراپی (یخ زدن زگیل)
• عمل جراحي
• محلول های اسیدی

این که پزشک شما کدام روش درمانی را توصیه می کند به مواردی مانند تعداد زگیل های شما، محل وجود آنها، بزرگ بودن آنها و نوع درمانی که خود شما می پسندید، بستگی دارد.

کرم ها ، ژل ها و پمادها

گزینه های موجود ژل، کرم و پمادهای درمانی زگیل های تناسلی عبارتند از: کرم imiquimod ، ژل podofilox و پماد sinecatechins.
Imiquimod یک نوع کرم است که شما برای تقویت سیستم ایمنی بدن خود، آن را روی زگیل های خارجی می مالید. کرم imiquimod را در زمان خواب، 3 بار در هفته به مدت 16 هفته باید اعمال کنید.

شما باید هر شب کرم imiquimod را بر روی زگیل های خود بمالید تا به نتیجه مثبتی برسید. سپس شما باید 6 تا 10 ساعت بعد از مالیدن کرم بر روی زگیل ها، محل آن را با صابون و آب بشویید.

پودوفیلوکس و پودوفیلین پمادهایی هستند که برای از بین بردن زگیل ها ساخته شده اند. پس از استفاده از این پمادها بر روی زگیل خارجی، باید قبل از این که با لباس شما تماس پیدا کند با هوا خشک شود. پودوفیلوکس برای زگیل های دهانه رحم، واژن یا مقعد توصیه نمی شود. همچنین برای مناطقی که حجم زگیل در آن زیاد است، مناسب نمی باشد. اگر بیش از حد از این پماد استفاده می کنید یا اجازه نمی دهید که به وسیله هوا خشک شود، می توانید این پماد را به کل پوست آن منطقه ای که دچار زگیل شده است پخش کرده و باعث تحریک مناطق پوستی شوید.

پماد Sinecatechins از عصاره چای سبز ساخته شده است. باید این پماد را روزی 3 بار روی زگیل بمالید و این کار را تا 16 هفته ادامه بدهید تا به نتیجه برسید. باید توجه داشته باشید در حالی که پماد روی پوست شماست باید از تمام تماس های جنسی خودداری کنید.

"<yoastmark

سرما درمانی

پزشک شما می تواند زگیل ها را با استفاده از نیتروژن مایع و یک اپلیکاتور با پنبه یا دستگاه مخصوصی به نام کرایو منجمد کند. سرما برای 10 الی20 ثانیه اعمال می شود. اگر زگیل زیادی دارید، یا بزرگ هستند، ممکن است پزشک شما ابتدا با بی حسی موضعی منطقه زگیل دار را بی حس کند و سپس به آن سرما دهد.

عمل جراحی

با استفاده از عمل جراحی می توانید در یک مرحله از شر همه زگیل های تناسلی خلاص شوید. بعد از انجام بی حسی موضعی، پزشک می تواند با استفاده از روش های مختلف زگیل شما را خارج کند. این روش ها شامل موارد زیر می شوند:
• آنها را با قیچی قطع می کند
• تراشیدن آنها با تیغه تیز (این عمل به اصطلاح تراشیدن گفته می شود)
• استفاده از لیزر برای از بین بردن آنها
• سوزاندن آنها با استفاده از برق، فرآیندی که از یک دستگاه الکتریکی ولتاژ کم استفاده می شود
در اکثر موارد ، پس از عمل جراحی نیازی به بخیه نخواهید داشت.

محلول های اسیدی

پزشک شما می تواند برای درمان زگیل تناسلی از اسید تری کلرو استیک یا بی کلرواستیک استیک استفاده کند. وی هفته ای یک بار مقدار کمی از آن را روی زگیل ها اعمال می کند و اجازه می دهد خشک شود. این ماده روی زگیل های کوچک و مرطوب بهتر عمل می کند و در زگیل های واژن، دهانه رحم و مقعد قابل استفاده است.

درمان زگیل تناسلی داخلی

اگر زگیل واژینال یا دهانه رحم دارید، درمان های توصیه شده عبارتند از:
کرایوتراپی یا ازت مایع
برداشتن به وسیله جراحی
محلول اسیدی
اگر زگیل در مجرای ادرار خود دارید (لوله ای که ادرار را از کلیه ها به مثانه شما منتقل می کند) ، بهترین گزینه های درمانی شما کرایوتراپی یا برداشتن زگیل به وسیله جراحی است.

"<yoastmark

عوارض جانبی چه هستند؟

عوارض ناشی از زگیل تناسلی معمولا نادر هستند و می توانند شامل تغییر رنگ پوست یا زخم شدن باشند، به خصوص اگر مدت زمان کافی برای بهبودی بین درمان ها نداشته باشید.
در برخی موارد نادر ممکن است ایجاد درد شدید و مزمن کند. اگر زگیل مقعد دارید، داشتن حرکات روده ممکن است برای شما دردناک شود. همچنین می تواند وضعیتی به نام فیستول را برای شما ایجاد کند که نیاز به جراحی دارد.

اگر درمان نشوم ، چه می شود؟

زگیل های تناسلی ممکن است به تنهایی از بین بروند یا همانطور باقی بمانند. اگر تحت درمان قرار نگیرید، ممکن است زگیل های تناسلی شما بیشتر یا بزرگتر شوند. همچنین ممکن است آن ها را به شریک جنسی خود نیز منتقل کنید.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.