10 علامت هشداردهنده، قبل از حمله قلبی

بیماری‌های قلبی همچنان عامل اصلی مرگ‌ومیر در مردان و زنان سراسر جهان هستند. دوسوم زنان علائم حمله قلبی معمول را ندارند که باعث می‌شود تشخیص آن سخت‌تر شود. ممکن است علائمی مثل سفتی قفسه سینه و درد در قسمت بالای بدن ناشی از حمله قلبی را با سایر بیماری‌ها (تهوع، سوزش معده و خستگی) اشتباه گرفته شود. شناسایی علائم حمله قلبی و مداخلات زودهنگام می‌تواند زندگی فرد را نجات دهد. در اینجا شایع‌ترین علائم ذکرشده است.

1-درد فک

یکی از نشانه‌های حمله قلبی احساس درد در بازوی چپ است درحالی‌که این مورد برای بسیاری از مردان رایج است، زنان ممکن است احساس درد خاص در سمت چپ و پایین فک داشته باشند.

2-کشیدگی یا درد عضلانی

طبق گفته انجمن قلب آمریكا، کشش و درد عضلانی در شانه‌ها یا قسمت تحتانی کمر می‌تواند نشانه حمله قلبی خاموش باشد. حمله قلبی خاموش علائم قابل‌تشخیص کمی دارد و به همان اندازه حملات قلبی که علائم واضحی دارند خطرناک است و بهتر است به پزشک مراجعه کنید تا وضعیت قلبتان بررسی شود.

3- احساس فشار غیرقابل‌تحمل

اولین علامت حمله قلبی احساس فشار غیرقابل‌تحمل و یا درد در مرکز قفسه سینه است که ممکن است بیش از چند دقیقه طول بکشد.

4-درد در دیگر نواحی بدن

درد حمله قلبی می‌تواند درجاهایی غیر از قفسه سینه مانند کمر، شانه‌ها، بازوها، گردن یا فك حس شود. هنگامی‌که مشکلی در قلب وجود داشته باشد مانند گرفتگی یک شریان، امکان ارسال سیگنال اشتباه وجود دارد و شما احساس درد خواهید کرد. با توجه به اینکه عصب واگ نه‌تنها به قلب، بلکه به مغز، قفسه سینه، شکم و گردن نیز اتصال دارد، ممکن است جدا از ناحیه قلب، سیگنال‌های درد را در مناطق دیگر بدن احساس کنید.

حمله قلبی
5-سرگیجه

بسیاری از عوامل می‌توانند شما را دچار سرگیجه کنند: عدم نوشیدن آب کافی، کنار گذاشتن ناهار یا ایستادن به مدت طولانی. اما سرگیجه همراه با درد قفسه سینه و تنگی نفس ممکن است ناشی از کاهش حجم خون و افت فشارخون باشد که آن‌هم نشانه‌ای این است که حمله قلبی درراه است.

6-خستگی

احساس خستگی بعد از بی‌خوابی یا یک روز پراسترس طبیعی است. اما طبق گزارش‌های بهداشت هاروارد، زنان می‌توانند یک ماه قبل از حمله قلبی احساس خستگی داشته باشند. به گفته موسسه ملی قلب، خون و ریه این علامت در زنان برجسته است.

7-تهوع و سوءهاضمه

علائم گوارشی ازجمله تهوع، استفراغ و آروغ زمانی بروز می‌کند که قلب و سایر مناطق بدن به‌اندازه کافی خون دریافت نمی‌کنند. ممکن است با سوزش معده و یا رفلکس اسید اشتباه گرفته شود. بنابراین ضروری است که به پزشک مراجعه کنید، به‌ویژه اگر علائم قلبی دیگری دارید.

 

8-تعرق

به‌جز هنگام یائسگی و یا درزمانی که فعالیت بدنی دارید، عرق سرد و یا تعریق زیاد می‌تواند نشانه حمله قلبی باشد. در هنگام حمله قلبی، سیستم عصبی حالت ستیز و گریز را فعال می‌کند تا شما زنده بمانید که این حالت می‌تواند منجر به تعریق شود.

9-تپش قلب

هنگامی‌که قلب فاقد خون کافی باشد هر اتفاقی ممکن است در بدن رخ دهد. هنگامی‌که قلب فاقد مواد مغذی در خون باشد قلب تحریک‌پذیر شده و بیمار احساس تپش قلب می‌کند. اگر احساس می‌کنید دچار تپش قلب شدید بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید.

10-تنگی نفس

اگر اخیراً بالا رفتن از پله‌ها برای شما کاری سخت و مشکل شده است سریعاً به پزشک مراجعه کنید. حتی اگر تنگی نفس لزوماً به معنای این نباشد که در این لحظه احتمال حمله قلبی هست، این علامت می‌تواند نشانه‌ی خطر برای قلب باشد. به گفته AHA، تنگی نفس می‌تواند با درد قفسه سینه یا بدون آن باشد.

همچنین بخوانید:

مواد مغذی و رایج‌ترین کمبود مواد مغذی در زنان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.