جراحی‌های زیبایی و آنچه که باید بدانید

جراحی‌های زیبایی نوعی جراحی پلاستیک هستند که هدف آن بهبود شکل ظاهر فرد است. محبوبیت جراحی‌های زیبایی در حال رشد است، در سال 2013 در آمریکا 15.1 میلیون عمل زیبایی انجام‌شده است که نسبت به سال قبلش 3 درصد افزایش‌یافته است. تقریباً برای هر قسمت بدن عمل‌های جراحی زیبایی وجود دارد اما باید بااحتیاط و دقت تصمیم‌گیری کرد.

نتایج این عمل‌ها دائمی است به همین دلیل داشتن تصمیم جدی، پزشک ماهر و انگیزه مناسب الزامی است. درصورتی‌که جراح بر این باور باشد که بیمار مشکلی دارد که با عمل جراحی رفع نمی‌شود و یا علائم اختلال دیسمورفیک بدن یا خود زشت انگاری(BDD) را نشان دهد، ممکن است او را به مشاور ارجاع دهد. فرد مبتلابه BDD تصور اشتباه و غیرواقعی از ظاهر خود دارد. جراحی بازسازی نوعی دیگر از جراحی پلاستیک است که هدف از این نوع جراحی، بهبود عملکرد و ایجاد یک ظاهر طبیعی برای بخش آسیب‌دیده‌ی بدن فرد است مانند ماستکتومی.

انواع و کاربردها

 

جراحی سینه

خانم‌ها گاهی برای بهبود ظاهرشان به دنبال جراحی زیبایی سینه هستند. روش‌های ماموپلاستی(جراحی ترمیمی پستان) ممکن است شامل موارد زیر است:

ماموپلاستی افزایشی با استفاده از ژل‌های سالین و سیلیکونی و گاهی پیوند چربی. این روش در مواردی انجام می‌شود که خانم احساس می‌کند سینه‌های خیلی کوچکی دارد، تقارن بین آن‌ها وجود ندارد و یا بعد از بارداری و شیردهی دچار تغییر شده‌اند.

برخی خانم مسن که به دلیل سالخوردگی دچار افتادگی سینه شده‌اند این روش را انتخاب می‌کنند. در برخی خانم‌ها داشتن سینه‌ها بزرگ باعث افزایش احساس اعتمادبه‌نفس می‌شود. بااین‌حال گاهی برخی مشکلات باقی خواهند ماند؛ به همین دلیل قبل از عمل، مشاوره توصیه می‌شود.

در ماموپلاستی کاهشی هدف رفع مشکلات جسمی است درحالی‌که ماموپلاستی افزایشی جهت بهبود ظاهر انجام می‌گیرد. برداشت بافت سینه ممکن است خطر ابتلا به سرطان سینه را در خانم‌هایی که در معرض خطر این بیماری هستند، کاهش دهد.

لیفت سینه یا ماستوپکسی یک عمل جراحی پلاستیک است که شامل برداشتن پوست اضافی و بافت سینه و سپس بالا کشیدن و یا لیفتینگ بافت باقی‌مانده به بالا می‌باشد. بسته به حجم مدنظر بیمار می‌توان ماستوپکسی را با ایمپلنت ترکیب کرد. اگرچه شبیه ماموپلاستی کاهشی است اما چون ازنظر پزشکی ضروری نیست، معمولاً تحت پوشش بیمه قرار نمی‌گیرد.

کوچک کردن سینه در مردان می‌تواند مشکل ژنیکوماستی (بزرگی سینه در مردان) آن‌ها را حل کند. ممکن است همراه با لیپوساکشن انجام شود و اکثر خطوط برش در خطوط طبیعی مخفی هستند ازجمله ناحیه اطراف نوک پستان و یا آرئولا.

"جراحی‌های زیبایی
“جراحی‌های زیبایی

لایه‌بردارها، فیلرها، پیوند و لیزر درمانی

درمان‌های کمتر تهاجمی شامل لایه‌بردارها، فیلرها، پیوند و لیزر درمانی هستند. لایه‌بردار‌های شیمیایی ممکن است به درمان آکنه، لکه‌های پوستی، اسکار یا چین‌وچروک‌ها کمک کنند. لایه‌بردار سبک آلفا هیدروکسی اسیدها (AHAs) مانند گلیکولیک، لاکتیک یا اسیدهای میوه برای درمان سطحی‌ترین لایه‌های پوست استفاده می‌شوند.

لایه‌بردارهای متوسط معمولاً شامل غلظت‌های مختلف TCA (اسیدتری کلرواستیک) هستند. این لایه‌بردارها نسبت به لایه‌بردارهای سبک، به لایه‌های عمیق‌تری (درم) از پوست نفوذ می‌کنند. بهبودی و درد نسبت به لایه‌بردارهای سبک بیشتر است و قرمزی و پوسته‌پوسته شدن ممکن است برای چند روز یا هفته ادامه داشته باشد. یک‌لایه بردار عمیق یا فنول، به لایه عمیق پوست نفوذ می‌کند. اگرچه بیشترین تأثیر را در احیای پوست دارد اما زمان نقاهت آن طولانی است و عوارضی همچون اسکار و روشن شدن پوست دارد.  لایه‌بردارهای شیمیایی برای هر دو نوع پوست روشن و تیره مناسب هستند.

سم بوتولونیوم و یا بوتاکس، نام تجاری سمی است که توسط باکتری کلستردیوم بوتولونیوم تولید می‌شود که برای اولین بار توسط FDA در دهه 1980 برای اسپاسم عضلات تأیید شد. هدف طیف وسیعی از عمل‌های جراحی زیبایی بهبود ظاهر و رفع چین‌وچروک است. با تزریق این سم انتقال سیگنال عصبی از عصب به عضله مسدود شده و عضلات به‌نوعی دچار فلج شدگی می‌شوند. این ماده برای درمان خطوط اخم روی پیشانی، خطوط دور چشم، هایپرهیدروز آگزیلاری و افزایش تعریق زیر بغل تأییدشده است. به‌غیراز بوتاکس، چندین برند دیگر سم بوتولینوم در دسترس هستند.

فیلرهای پوستی ایمپلنت‌های پزشکی هستند که توسط FDA تأییدشده‌اند و شکل ظاهری پوست را بهبود می‌بخشند. از آن‌ها می‌توان برای درمان چین‌های بینی، گونه‌ها و لب‌ها، از بین بردن چروک‌های پشت دست، رفع خطوط و اسکار استفاده کرد. با توجه به اینکه روشی دائمی نیست و به‌مرورزمان توسط بدن تخریب می‌شوند بنابراین لازم است تکرار شوند. محصولات تجاری آن شامل اسید هیالورونیک، اسید پلی L- لاکتیک (PLLA)، هیدروکسی آپاتیت کلسیم و دانه‌های پلی متیل متاکریلات (PMMA) است.

این محصولات به‌طورمعمول در فرمولاسیون ژل قرار می‌گیرند و سپس توسط سوزن‌های بسیار ریزی به داخل لایه‌های عمیق پوست و بافت نرم زیرپوست تزریق می‌شوند. تزریق کلاژن دیگر انجام نمی‌شود زیرا برخی از بیماران واکنش‌های آلرژیک و یا عوارض خیلی جدی‌تری را تجربه کردند. از پزشکان و بیماران خواسته می‌شود قبل از انجام عمل، محتوای فیلرها را بررسی کرده و درباره عوارض جانبی آن مشورت کنند. در سال 2015، سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) هشدار داده که تزریق فیلرها به داخل رگ خونی صورت، مشکلات جدی را ایجاد می‌کند، اگرچه اتفاق نادری است.

تزریق چربی و پیوند چربی کاربردهای گسترده‌ای در جراحی زیبایی دارند. در این عمل، چربی خود بیمار با استفاده از لیپوساکشن از یک قسمت از بدن برداشت‌شده و در نواحی که نیاز به افزایش حجم هست (لب، دست و…) تزریق می‌شود. به‌طورکلی نتایج آن بی‌خطر و ماندگار است و برداشت چربی از برخی مناطق می‌تواند مزیت هم باشد. ابتدا چربی برداشت، شسته و تصفیه‌شده و سپس بااحتیاط با سوزن‌های خاصی دوباره به فرد تزریق می‌شود.

بعضی‌اوقات برای رسیدن به بهترین نتیجه باید چندین بار این عمل تکرار شود. پیوند چربی غنی از سلول‌های بنیادی برای جراحی‌های ترمیمی مورد آزمایش قرارگرفته است و نتایج امیدوارکننده‌ای نشان داده که این روش قابل‌اعتماد، ایمن و مؤثر است. اما رشد تومور ممکن است اثر سوء داشته باشد به همین دلیل نیاز به تحقیقات بیشتری است تا از آن در جراحی‌های پلاستیک استفاده کرد.

لیزر درمانی (پوست و صورت) می‌تواند به کاهش خطوط، چین‌وچروک و پیگمانتاسیون غیرطبیعی مانند لکه‌های ناشی از آفتاب کمک کند. این روش از پرتوهای نور متمرکز استفاده می‌کند. انواع مختلفی از لیزر استفاده می‌شود که تأثیرات متفاوتی هم دارند و مشاهده نتایج نیاز به چندین جلسه درمان دارد.

جراحی‌های زیبایی
جراحی‌های زیبایی

چند نکته

افرادی که در حال انجام عمل جراحی زیبایی هستند، باید قبل از شروع کار، گزینه‌ها را با دقت بررسی کنند. در اینجا چند نکته آورده شده است:
• یک جراح قابل‌اعتماد را انتخاب کرده و اعتبار آن بررسی کنید.
• پس از انتخاب جراح، تصمیمات خود را بگیرید و با پزشک مشورت کنید.
• اطلاعات كاملی در مورد عمل به دست آوريد و تمامی معایب و مزاياي آن را از قبل بسنجید.
• هرگونه خطرات و محدودیت‌ها را بدانید، مثلاً آیا این عمل بعد از 6 ماه دوباره نیاز به انجام دارد؟
• انتخاب زمان مناسب. زمانی را انتخاب کنید که استرس‌زا نباشد.
• هرگز برای جلب رضایت یا تحت تأثیر قرار دادن کسی به دنبال جراحی زیبایی نباشید.
• برای درمان به دنبال مسافرت نباشید و یا اگر مسافرت ضروری است، اطمینان حاصل کنید که تمهیدات معتبر آنجا باشند، به‌خصوص اگر تصمیم به جراحی در خارج از کشور دارید.
• از بیعانه‌های غیرقابل استرداد دوری‌کنید زیرا ممکن است نظر شما تغییر کند.

عوارض جانبی

هر جراحی عوارض جانبی دارد. انجمن جراحان پلاستیک آمریکا گفته است در صورت مشاهده هر یك از علائم زیر بعد از جراحی، به پزشک مراجعه کنند:
• درد غیرمعمول
• اختلالات بینایی
• پوست سفید در نزدیکی محل تزریق
• علائم سکته
قبل از گرفتن هر تصمیمی برای جراحی زیبایی باید با پزشک مشورت شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.